EKONOMİ

Halıcılar finans desteği istiyor

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, halı sektörüne finans kaynaklarına erişim kolaylığı getirilmesini istedi.

Halıcılar finans desteği istiyor

 

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, sektörde yaşanan finansman sıkıntılarına dikkat çekerek, kolaylık getirilmesini istediklerini söyledi. 

Halı sektörünün Gaziantep ekonomisinin en büyük lokomotifi olduğunu belirten TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, "Gaziantep demek yatırım, üretim, istihdam ve ihracat demektir. Halı sektörü de Gaziantep ekonomisinin lokomotifidir. En çok ihracat yapan sektörüz. Ancak bizde yatırım maliyetleri çok yüksek. Katma değerli ürünler yapıyoruz. Ancak satışlarımız peşin değil de uzun vadelerle gerçekleşiyor. Bu nedenle de finans desteğine ihtiyaç duyuyoruz" diye konuştu. 

FİNANSMANA ULAŞIM KOLAYLAŞMALI

Halı ihracatçılarının kredi ihtiyacının uygun koşullarda sağlanması gerektiğini vurgulayan Kaplan, "Kasım ayına kadar finansman konusunda sorun yaşamıyorduk. Çok iyi bir ivme yakalamıştık.  Eximbank'a müracaat edince paramız aynı hafta içerisinde hesaba geçiyordu. KOSGEB yine destek veriyordu. Ancak son aylarda kredi muslukları kısıldı, kredi maliyetleri de yükseldi. Halı sektöründeki ihracatçılar olarak finansman konusunda ciddi sorunlar yaşamaya başladık. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz" dedi. 

SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇIK

Halı sektörünün önemli bir sektör olduğunu, sorunlarının çözülmesinin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Kaplan, "Elbette yurt dışında vs. çok sorunumuz var. Ancak bu sorunlarla biz mücadele ederiz. Yeter ki bize finansman desteği verilsin. Bizim sektör olarak önümüz çok açık. Kredisi daraltılacak, finansmanı kesilecek son sektör halı olmalı" diyerek finans desteği istedi.

 

AdminAdmin