EKONOMİ

İhracat Gaziantep'te konuşuldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatında yeni stratejiler Gaziantep’te düzenlenen geniş katılımlı toplantıda masaya yatırıldı.

İhracat Gaziantep'te konuşuldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatında yeni stratejiler Gaziantep’te düzenlenen geniş katılımlı toplantıda masaya yatırıldı.  

Toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM” Başkanı İsmail Gülle, Gaziantep Valisi Davut Gül, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Hüseyin Ulutaş, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi katıldı.

GAİB Başkanı Fikret Kileci ise, 2021 yılında 198 ülkeye 11,7 milyar dolar ihracat yaptıklarını belirterek, “Öncelikle insanı yani beşeri sermayeyi odağımıza koyduk. Yıllık ortalama 100 bin kişiye ulaşarak eğitim verdik.  Çevreci üretime de büyük önem veriyoruz. GAİB binasının çatısına güneş enerjisi paneli kurduk. GAİB olarak şu anda enerji ihtiyacımızın yüzde 25'ini güneş enerji panellerinden karşılıyoruz. 11-12 aylık bir süreçte maliyetini karşılamış olacak. Çevreci üretim ile birlikte insan, zaman ve finans yönetimi bizim bundan sonraki süreçte en önemli düsturumuz olmalıdır" dedi.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ise Türkiye’nin toplam hububat ve bakliyat ihracatının 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 25,6 artışla 9,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anlattı. Altunkaya, “Birliğimizin söz konusu toplam ihracat içindeki payı yüzde %32,2 olarak gerçekleşmiştir. 175 ülkeye ihracat yaparken dış ticaretini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin yüzde 20’sini makarna, yüzde 17’sini buğday unu, yüzde 18’ini bitkisel yağlar, yüzde 11’ini ise bisküvi ve pastacılık ürünleri oluşturdu” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Hüseyin Ulutaş ise 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşen toplam 2021 Türkiye halı ihracatının yüzde 70,3’ünün bölgeden özellikle de Gaziantep’ten karşılandığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz da, Türkiye’nin toplam kuru meyve ihracatının yüzde 21’ini üstlendiklerini açıkladı. Mehmet Çıkmaz, en büyük pazarlarını Almanya, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıraladı ve hedef pazar durumunda Çin’de önemli ve sevindirici gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Salahattin Kaplan ise toplantıda Eximbank kredileri tarafında yaşadıkları sorunlara değindi ve yaşanan mağduriyetin önlenmesi için kredi faiz oranları başta olmak üzere konunun tekrar gündeme alınıp değerlendirilmesini talep etti. Salahattin Kaplan, küçük ve orta ölçekli üreticinin ekonomilerdeki yerine dikkat çekti, KOSGEB’den daha fazla destek ve yakın iş birliği talebinde bulundu.

 

 

AdminAdmin