EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-02-2022 12:08   Güncelleme : 28-02-2022 12:14

Arıkan yeniden başkan

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası seçimlerinde İslim Arıkan yeniden başkanlığa seçildi.

Arıkan yeniden başkan

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası seçimlerinde mevcut başkan İslim Arıkan yeniden seçildi.

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası 14. Dönem Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde mevcut başkan İslim Arıkan, 416 kişinin oy kullandığı genel kurulda 414 geçerli oyun tamamını alarak yeniden başkanlığa seçildi.

Genel Kurulda üyelere teşekkür eden Başkan Arıkan, AB projesi yapan ilk EMO şubesi olduklarını belirterek, sektörün yaşadığı sorunlar ve şube olarak yaptıkları projeler hakkında bilgiler verdi.

2 yılda bir düzenledikleri Güneydoğu Enerji Forumu’na yüksek katılım sağlandığına dikkat çeken Arıkan, “Forum artık bakanlık düzeyinde katılım sağlanan, birçok akademik camianın, uzmanın ve sektörün katıldığı ulusal düzeydeki önemli etkinlikler arasında yer alıyor” dedi.

GES YAPTILAR

Forumdaki görüşlerini sürekli dile getirdiklerini kaydeden Arıkan, “Dünyada yaşanan sorunlar mevcut kaynakların kıtlığı nedeniyle kojenerasyon enerji sistemleri ile Çatı Güneş Enerji Sistemi’nin hibrit uygulamasının hayata geçirilmesini önerdik. Çatı GES’lerde, konstrüksiyon  tasarım önerisini uzun zamandır dile getirmekteyiz. Son aylarda yaşadığımız kar yağışı ile konunun önemi daha iyi anlaşılmıştır. GES yönetmeliği çıktığında biz de 3 kilovatsaat gücünde bir santral projesiyle başvurduk. Tamamını sponsorlukla hayata geçirerek 25 ayda 7 bin kilovatsaat enerji ürettik” diye konuştu.

AB PROJELERİ

Eğitim kurumlarıyla yaptıkları işbirliği projelerini de anlatan Arıkan, AB projesi hazırlayan ilk şube olduklarını belirterek, “Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İspanya Ticaret Odası paydaşları ile enerji verimliliğine ve tasarrufuna katkı sağlayacak bir uygulama geliştiriyoruz. Bu uygulamada vatandaşlarımız elektrikli cihazlarını tanıma olanağı, cihazlarının elektrik güçlerini ve tüketimlerini güncel fiyatlarla öğrenme olanağı bulacaklardır. Dolayısı ile evinin elektrik tüketimini minimum seviyeye indirmeye çalışacaktır. Yapılacak çalışmada Milli Eğitimin müfredat çalışmalarına da katkı sağlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

İSTİHDAM DESTEĞİ

Sektörlerindeki önemli bir sorunun da istihdam olduğunu vurgulayan Başkan Arıkan, “İş bulma konusunda odamızdan yardım isteyen meslektaşlarımıza bütün imkanlarımızı zorlayarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Geçen dönem 100 den fazla meslektaşımıza istihdam olanaklarının sağlanmasında katkıda bulunduk.  Ama esas olan sistemin düzelmesidir. Bir an evvel kontenjanların en az üçte birine çekilmesi konusunda görüşlerimizi ve önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Başkan Arıkan, üyeleri için çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirterek, “Futbol turnuvası, sinema etkinliği, tiyatro etkinliği gibi sosyal, kültürel ve sportif çalışmalarımızı da sürdürerek üyelerimizin ve ailelerinin birbirleriyle kaynaşmalarına katkıda bulunuyoruz. Türkiye genelinde tiyatro grubu olan 2. Şubeyiz” dedi.

 

AdminAdmin