GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2022 18:58

GAÜN'de 8 Mart programı

Sağlık Sen GAÜN Şubesi, Dünya Kadınlar Dünü'nü düzenlediği programla kutladı.

GAÜN'de 8 Mart programı

Sağlık-Sen GAÜN Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlediği “Örgütlü Kadın, Güçlü Toplum” konulu program düzenledi. 
Üniversite Hastanesi Oditoryumunda yapılan programda konuşan Sağlık Sen Üniversite Şubesi üyesi hemşire Zülfiye Çiftçi, 8 Mart’ın dünya kadınlarının yüzyıllardır yürüttüğü örgütleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldiğini belirtti. Çiftçi, “Kadınlara gerek toplumda gerekse iş hayatında hak ettiği değerin verilmesi, her türlü şiddet olaylarının son bulması, kurumlarda kreş sorununun çözülmesi ve çalışma saatlerinde esneklik sağlanması, ailenin temel taşı olan kadınlarımızı aile hukukunun korunması için sendika olarak elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle bu pandemi döneminde çocuklarından ailelerinden ayrı bir şekilde yoğun bir mücadele gösteren tüm kadınlarımızın gününü kutluyoruz” dedi.


Programa katılan Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat ise, “Anneler, babalar önemli. Çocuklarınıza doğru mesajı verin. Hayallerini yıkmayın. Annem bize, ‘aslanın erkeği, dişisi olmaz’ derdi. Biz kulağımızda böyle sözlerle büyüdük ve hayata atılırken korkmadık. Mücadele ederken de yılmadık. Eğitmenler son derece önemli. Müfredatlarda toplumsal fırsat eşitliğine yer verilmeli. Bu nedenle öğretmenlerin rolü çok önemli. Toplumda kadına saygılı, destek veren yaşamın ağır yükünü birlikte omuzlayacak erkeklere ihtiyaç var” şeklinde konuştu.
Şahinbey Araştırma ve Uygulama  Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Belgin Alaşehirli de, kadın-erkek eşitliğini vurgulayarak, “Biz kadın yöneticiler olarak   erkeklerin önümüzde arakamızda değil  yanımızda olmasını istiyoruz. Gaziantep Üniversitesi kadın yöneticiler açısından şanslı; Rektör yardımcımız,  Dekanımız  ve   hastanemizin ilk  kadın başhekimi olarak  görev yapmaktayız” dedi. 
Sağlık Sen Gaziantep Üniversite Hastane Şubesi  Başkanı  Cuma Kerkez ise, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayarak, “Kadınlarımızın çağımızda kuşandığı bilgeliği ile her alanda kendini yetiştirmesinde şekillenecektir” dedi. 
Konuşmaların ardından günün anısına  GAUN Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Ayşe Balat, Başhekim Prof. Dr. Belgin Alaşehirli, Hastane Başhemşiresi Pınar Kıyak, Sağlık SEN Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Cemile Balkaya’ya çiçek takdim edildi. Program kadın üyelere karanfil dağıtılması ve kokteylle sona erdi.

AdminAdmin