EKONOMİ

Gıda silah kadar değerli

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, KOVID salgını Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın gıdanın öneminin bir kez daha öne çıkardığını söyledi.

Gıda silah kadar değerli

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, KOVID salgını ve ardından gelen Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın gıda ürünlerinin en az enerji ve silah kadar önemli olduğunu birkez daha gösteridiğini söyledi. 

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği yönetim kurulu toplantısında gündemi değerlendiren Altunkaya,  “İki yılı aşkın süredir tüm insanlığın yaşadığı pandeminin ardından patlak veren Rusya ve Ukrayna savaşı da dünya ekonomisini büyük ölçüde etkilemektedir. Temennimiz, tarafların oturacakları müzakere masasından bir barış kararının çıkmasıdır” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu zorlu coğrafyanın bir sonucu olarak sürekli krizler yaşadığına da dikkat çeken Mahsum Altunkaya ülke olarak krizleri doğru yönetmek zorunda olduğumuzun da altını çizdi. Altunkaya, “Sektörümüz bütün insanlığı, bütün canlıları birinci derecede ilgilendiren bir sektör olup, farklı nedenlerle yaşanan krizler bir kez daha göstermiştir ki gıda sektörü ve tarımsal ürünler en az enerji ve silah kadar stratejik ürünlerdir” şeklinde konuştu.

Altunkaya, “Pandeminin etkileri devam ederken patlak veren Rusya-Ukrayna savaşından bütün dünya ekonomisi olumsuz etkilenmekte olup sektörümüzün bu durumdan en az şekilde etkilenmesi için bizlerde üzerimize düşenleri yaparken gelecek planlarımızı da bu yönde oluşturmak zorundayız. Anadolu binlerce yıldır insanlık için adeta bir tahıl deposudur. Anadolu’nun bereketli topraklarının her karışının tohumla buluşturulması, tarımsal üretimin arttırılması ve ihtiyaç duyulan hububat, bakliyat ve yağlı tohum üretimine hız verilmesi önümüzdeki süreçte olmazsa olmazımız haline gelmek zorundadır. Bu anlamda Türkiye kendisine yetecek zenginliklere sahip bir ülkedir” dedi.

2022 yılının ilk iki aylık sürecini de değerlendiren Altunkaya bütün sorunlara ve zorluklara rağmen, Güneydoğulu ihracatçıların Şubat 2022 döneminde toplam 314 milyon 337 bin dolarlık ihracata imza attıklarını söyledi. Altunkaya, Güneydoğu’dan sektörel bazda en fazla ihracat yapan birliğin kendi birlikleri olduğuna da dikkat çekerek yılın ilk iki ayında toplam 145 ülkeye ürün sattıklarını söyledi.

AdminAdmin