EKONOMİ

Bağımsızlık kadar önemli

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, ülkelerin enerji temin güvenliğinin o ülkelerin bağımsızlığı kadar önemli olduğunu söyledi

Bağımsızlık kadar önemli

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, ülkelerin enerji temin güvenliğinin o ülkelerin bağımsızlığı kadar önemli olduğunu söyledi. Arıkan, “Dünyadaki son gelişmeler bunu net bir şekilde ortaya koydu” dedi.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın açıklanmasından sonra, Türkiye’de iklim politikası tartışmalarının da bir anda gündemde yerini aldığını anımsatan Arıkan, “Paris Anlaşmasının onaylanması, ülkelerin emisyon azaltma planları sunmasını da beraberinde getiriyor. Durum böyle iken, 2026 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilecek ürünlerde, bazı sektörler için yaptırımlara maruz kalacağımız biliniyor. Peki, bu sürece nasıl hazırlanıyoruz? Öncelikle bu mevzuata hakim olmak için çalışmalar yapılıyor, işletme yöneticileri bu konuyu kendi prosesleri açısından değerlendirmektedirler.  Bunların sonucu olarak, her işletmenin az ya da çok, enerji verimliliği ve karbon salınımı ile ilgili bir teknik çalışmaya ihtiyaç olacağı aşikârdır” dedi.

Bu süreçte doğru sonuç alabilmek için nasıl çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Arıkan, “Şüphesiz, bu tür çalışmalar; deneyimli ve genç mühendislerle şimdiden başlatılmalıdır. Kalıcı olacak bu tip hizmetleri de ithal etmememiz gerekir. Sürekliliği ve güvenirliliği açısından kendi mühendislerimizden hizmet almak en doğru çözümdür" diye konuştu. 

Her çatıda bir GES kurulmasının ülkemiz açısından sevindirici durum olduğuna dikkat çeken Arıkan, "Bu uygulama karbon salınımını azaltmak açısından önemli bir girişimdir.  Bilindiği üzere, GES santralleri teknolojik santrallerdir. Gelişen teknolojiyi sürekli kullanırlar. Dolayısı ile hem elektrik santrali olması, hem enerji verimliliğine konu olan yardımcı işletmelerin proseslerinin ve tüketimlerinin tekrar gözden geçirilerek, en verimli şekilde çalıştırılabilmesi için, işletmede elektrik elektronik mühendisinden hizmet alınmasının yararlı ve göz ardı edilemez olacağını düşünüyoruz. Kaldı ki genç mühendislerimiz, sürekli gelişen teknolojileri takip etmektedirler” dedi.

Arıkan, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmanın en iyi yollarından birinin de enerjiyi verimli kullanmak olduğunu sözlerine ekledi.

 

AdminAdmin