EKONOMİ

Sanayici şeker krizinde

GTO Başkanı Yıldırım, ürünlerinde şeker kullanan sanayiciler ve gıda toptancılarının şekere ulaşamadıklarını belirterek şeker fabrikalarından arz miktarını arttırmaları ve uygun fiyatlı satış yapması çağrısında bulundu.

Sanayici şeker krizinde

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, ürünlerinde şeker kullanan sanayiciler ve gıda toptancılarının şekere ulaşamadıklarını ve artan şeker fiyatlarından ötürü zor durumda olduklarını belirterek, artan maliyetin enflasyonist bir baskı yaratmaması için Türkiye Şeker Fabrikalarının piyasaya arz miktarını artırması ve üreticiye uygun fiyatlı şeker satışı yapması çağrısında bulundu.

Gıda toptancısı ve sanayicisi üyeleriyle yaptıkları görüşmeler istişarelerde piyasaya şeker arzının yeterli olmadığı ve fiyatların aşırı yüksek olduğuna dair geri bildirimler aldıklarını söyleyen Yıldırım, "Son dönemlerde şeker fiyatlarında yüksek tutarlardaki artış işletmelerin yeni fiyatlama yapmasını engellemekte özellikle de taahhüde bağlı üretimlerde işletmelerin zarar etmesine yol açmakta. Bu durumun ürün fiyatlarına yansımak zorunda kalması halinde hem satışları azalacaktır hem de enflasyona oranına olumsuz etki edecektir. Yetkililerin, Türkiye Şeker Fabrikalarının uygun fiyatlı ürün satışı yaparak üreticiyi desteklemesini ve piyasaya şeker arzını artırmasını bekliyoruz" dedi. 

Son yıllarda yaşanan salgın, enerji ve hammadde maliyetleri, enflasyon, savaş gibi birçok etkenin işletmeleri her zamankinden daha fazla sorunla mücadeleye zorladığınıa dikkat çeken Yıldırım, "Biz de üyelerimizin bu zorlu mücadelede en iyi, en güçlü yol arkadaşı, çözüm ortağı olmaya gayret gösteriyoruz. Gayretlerimizin karşılık bulması tüm ekonomik aktiviteye olumlu yansıyacağından karar vericilerin de bu gayretimizde yanımızda olmalarını bekliyoruz” diye konuştu. 

 

AdminAdmin