YAŞAM

Davulcular "standart" engeli

Gaziantep’te Ramazan ayında vatandaşları sahura uyandıracak davulcular için yeni standart belirlendi.

Davulcular

Gaziantep’te Ramazan ayında vatandaşları sahura uyandıracak davulcular için standart belirlendi. Valilik en az 6 aydır kentte ikamet eden, Halk Eğitim Merkezi’ne başvuran ve bir derneği üye olan davulcuların, önceden mesleklerini icra ettiklerini belgelemeleri şartıyla Ramazan Davulcusu olarak görev yapabileceğini açıkladı. Noter huzurunda kurayla yer belirleyecek davulcular, imsaktan 1,5 saat önce davula başlayacak, yarım saat önce bitirecek. Bahşişleri de ısrarcı olmadan, rahatsız etmeden talep edecek.

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada, Ramazan ayının süre gelen gelenekselliği çerçevesinde; Ramazan etkinliklerinden biri olan Ramazan davulcularının belirlenmesinde kimi zaman mahallelerde ihtilaflara düşüldüğü, bu hususta zaman zaman huzursuzluklar olduğuna dikkat çekilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek, sürecin şeffaf, katılımcı ve hakkaniyetli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla taraflarla bir araya gelinerek bazı kriterlerin belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, Ramazan ayında davulcu olarak görev yapmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olma, son 6 ayda Gaziantep il sınırlarında ikamet etme, sadece bir ilçenin Halk Eğitim Merkezine başvurma ve yine üye oldukları derneklerden alacakları, önceden davulculuk mesleğini icra ettiğine dair yazılı belge şartı ile eğitim almak istediklerine dair dilekçe ile başvuruda bulunulacakları belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre davulcuların seçimi, eğitimi ve faaliyetlerini gerçekleştirme süreçleri şöyle işleyecek.

Davulcular Halk Eğitim Merkezi ve belediyeler tarafından usta öğretici gözetiminde eğitime tabi tutulacak. Eğitim bitirenlere belge verilecek. Mahallelere nüfuslarına göre davulcu görevlendirilecek, sayının fazla olması halinde noter gözetiminde kura çekilecek. Davulcular üzerlerinde fotoğrafları olan geçici görev belgelerini üzerlerine taşıyacak ve denetimlerde ibraz edecek.

Ramazan Davulcuları, Ramazan ayının ortasında ve sonunda olmak üzere geleneklere ve usule uygun bir şekilde, gönüllülük esasına dayalı olarak, ısrarcı olmadan, rahatsız edici davranışlardan uzak durarak nezaketli bir şekilde bahşiş talebinde bulunabilecekler. Belirlenen zamanın dışında yapmaları ve rahatsız edici davranışlarda bulunmaları halinde faaliyetlerine son verilecek, haklarında idari yaptırım uygulanacak. Ramazan Davulcuları Ramazan ayı süresince, her gün imsak saatinden 1,5 saat önce vatandaşı sahur için uyandırmaya başlayacak ve imsak bitimine yarım saat kala faaliyetlerini bitirecekler.

 

 

AdminAdmin