EKONOMİ

Bakan'dan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete yeni zam tartışmalarına Gaziantep'ten yanıt verdi.

Bakan'dan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, Gaziantep'te düzenlenen “Üretim Sürecine Katılım Yeni Bir İstihdam Modeli Toplantısı”na katıldı. Bilgin, yeni istihdam modelini Gaziantep'ten başlattıklarını belirterek, "Gaziantep bunu başarabilecek bir sanayi ve ekonomiye sahip" dedi. 

Şehitkamil Sanat Merkezi'nde düzenlenen tanıtım programının açılışında konuşan Bilgin, “Türkiye’nin yeni sanayileşme hamlesi Gaziantep’ten başlıyor. O yüzden Gaziantep’i hızla limanlara bağlamamız lazım. Kalkınmanın alt yapısı ulaştırma sistemidir. Türkiye bu günlerde ulaştırma alt yapısıyla gelecekteki sanayinin alt yapısını kuruyor. Dünya genelinde büyük ekonomiler sıkıntı yaşarken Türkiye yüzde 11 büyüdü. Dünya genelindeki ekonomik tahribatı ülke olarak bertaraf etmenin yolu büyümedir, istihdamdır. Türkiye yeni istihdam modeli ile bunu başaracaktır. Bu modeli Gaziantep’ten başlatıyoruz. Çünkü Gaziantep bunu başarabilecek bir sanayi ve ekonomiye sahip. Bunun için de Gaziantep’in hızla limanlara bağlanması lazım” diye konuştu.

Enflasyon konusuna da değinen Bakan Bilgin, “Kimse endişe etmesin Türkiye büyümeye devam edecek. Evet, enflasyon var, özellikle enerji kaynaklarında doğal gaz, petrol gibi ithal ettiğimiz enerji kaynakları gibi dışardan yansıyan sorunlar var. Ama Türkiye bunları normalleştirecek tedbirleri, ekonomi politikalarıyla yeni ekonomik modeliyle ortaya koymuştur. Önümüzdeki dönem enflasyonun aşama aşama düşeceğini hepimiz göreceğiz. Enflasyonu aşmada, dünyadaki ekonomik krizinden Türkiye'ye yansıyan negatif etkilerin meydana getirdiği tahribatları da ortadan kaldırmamızın yolu büyümedir. Büyüme, istihdam, yatırım, bu ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesidir” dedi.

Program kapsamında yeni işe alınacak işçilerin 3 ay boyunca tüm giderlerini devlet olarak karşılayacaklarını açıklayan Bakan  Bilgin, “İlkokul, lise, yüksekokul ve üniversite mezunlarını kapsayan, her kesime hitap eden bir model olacak. Bu projeyi uyguladıktan sonra 3 ay sonraki verilere göre bunu tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Ben Türkiye’nin üretim, istihdam, büyüme sürecine katkı yapacak olan sanayiciler ile iş insanlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep milletvekilleri, ilçe belediye başkanları protokol mensupları ile sanayici ve işadamları katıldı.

 

AdminAdmin