EKONOMİ

Çiftçiye susam desteği

Tarım Bakanlığı Gaziantep’te susam ekilmesi için çiftçiye tohum desteği verecek.

Çiftçiye susam desteği


Tarım Bakanlığı Gaziantep’te susam ekilmesi için çiftçiye tohum desteği verecek. 10 bin dekar arazi için toplamda 10 ton susam tohumu dağıtacak olan bakanlığın hedefi yıllık bin ton rekolte.

Tarım Bakanlığı Gaziantep’te ekimini teşvik etmek amacıyla tarlasına ikinci ürün olarak susam eken çiftçiye tohum desteği verecek. Dekar başına 1 kilogram tohum kullanılan susam ekimi için gerekli olan tohumun yüzde 75’ini bakanlık hibe edecek. Halen şehirde sadece 200 dekarda yapılan susam üretimini arttırmak isteyen bakanlığın hedefi üretimi 10 bin dekarlık alana genişletmek. 

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, susamın tohumlarında yüzde 50-60 yağ ve yüzde 25 protein bulunduran bir yağ bitkisi olduğunu belirterek, “Ana ürün tarımında olduğu kadar ikinci ürün tarımında da yer alan ve yetişme süresinin kısalığı nedeniyle her kültür bitkisi ile ekim nöbetine girebilmesi susam tarımını daha cazip hale getirmektedir” dedi. 

Karayılan, Güneydoğu bölgesinde geçmişte çokça ekilen susam üretimini yeniden arttırmak için hibe desteği verildiğini belirterek, “Tarımda ekim alanlarının genişletilmesi yerine, mevcut potansiyel alandaki verimin artırılması ve ikinci ürün tarımında susam üretimine yer verilmesi bitkisel yağ açığının kapatılmasına ve susam ithalatının önlenerek döviz tasarrufuna katkıda bulunacaktır” diye konuştu. 

Geçen yıl Gaziantep’te sadece 200 dekarlık alanda susam ekildiğini açıklayan Karayılan, “Bu nedenle ilimizdeki susam yetiştiriciliğinin tekrardan canlandırılması amacıyla İl Müdürlüğümüzce hazırlanan  ‘Alternatif Ürün Susam Yetiştiriciliği Projesi’ bakanlığımızca uygun görülmüş olup söz konusu proje yürürlüğe konulmuştur. Bu proje ile susam tohumu dağıtımıyla, sürdürülebilir susam yetiştiriciliğini geliştirmek, özellikle küçük aile işletmelerinin gelirlerini arttırmak ve susam yetiştiriciliğini teşvik etmek için susam tohumu hibe etmek amaçlanmaktadır. Susam ilimizde hem kuru şartlarda birinci ürün hem de sulu şartlarda ikinci ürün olarak ekilebilmektedir. Dekara verimi (sulu tarımda ikinci ürün yetiştiriciliği yapıldığında) ortalama 100 kilogramdır. 10 bin dekar alanda yapılacak olan susam yetiştiriciliği için toplam bin tonluk bir rekolte hedeflenmektedir.  Bu proje kapsamında üreticilerimize dekar başına 1 kilogram susam tohumu olmak üzere yüzde 75'i hibe destekli, yüzde 25'i üretici katkılı 10 bin dekar arazi için 10 ton susam tohumu dağıtımı gerçekleştirilecektir” dedi. 

Gizem KısaGizem Kısa