SİYASET

Fuat Oktay Gaziantep'te

Cumhurbaşkanı Yardımcısi Fuat Oktay, Gaziantep'te iftar programına katıldı.

Fuat Oktay Gaziantep'te

Gaziantep programında davetlilere hitap eden Oktay şunları söyledi:

"Ramazan boyunca her hafta bir başka ilimizde iftar sevincine vasıl olduk. Bugün de milli mücadelenin ve istiklalin sembol şehri Gaziantep’deyiz.
Sofranızı paylaştınız. Burada muhabbetin lezzetine ortak olmaktan bahtiyarlık duyuyorum.
Değerli Kardeşlerim,
Gaziantep; her yönüyle destan, bağı bostanı gülistan, insanı candandır.
Evliya Çelebi seyahatnamesinde Gaziantep için "Şehr-i Ayıntab-ı Cihan" yani “dünyanın göz bebeği” ifadesini kullanıyor.
"Bu kenti anlatmaya ne dil, ne de kalem yeter" diyor. Gerçekten de Gaziantep’i ne kadar anlatırsak anlatalım, bu güzel şehrimizin atmosferini ne kadar yaşarsak yaşayalım yetmez; Gaziantep’e doyamayız.
Doğasının yeşilini mi, fıstığının yeşili; lezzetini mi anlatalım…
Çağlar boyunca doğuyla batının geçiş noktası olmuş kadim sokaklarını, ticaret kervanlarını ağırlamış hanlarını, hamamlarını, kastellerini mi anlatalım…
Tarihinden mi kültüründen mi vatanperverliğinden mi başlayalım…
Molla Mehmet’i, Şehit Kamil’i, Şahin Bey’i, Özdemir ve Albay İrfan Beyleri; bu gazi şehrin binlerce kahramanından hangi birini analım…
Burası Milli Mücadele’nin en önemli safhalarından birinin, şanı büyük Antep savunmasının destanlaştığı yerdir.
Yavuz Bülent Bakiler’in ifadeleriyle;

BİR BAYRAK DALGALANIR ANTEP KALESİ ÜSTÜNDE,
ALI KANIMDAKİ AL, AKI ALNIMDAKİ AK!
BAYRAKLAR İÇİNDE EN GÜZEL BAYRAK!
BEN ANTEPLİYİM ŞAHİN’İM AĞAM,
MAVZER OMUZUMA YÜK!
BEN YUMRUKLARIMLA DÖVÜŞECEĞİM,
YUMRUKLARIM MEMLEKET KADAR BÜYÜK!
Memleket kadar büyük yumruklarıyla Antep’in savunmasında yer alan tüm kahramanları rahmetle yâd ediyorum.
Rabbim kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizin, ahirete irtihal etmiş gazilerimizin mekânlarını cennet, makamlarını âli eylesin.
Rabbim bizleri de şehitlerimizin mübarek yolundan ayırmasın.
Değerli Kardeşlerim,
Bu toprakları bin yıldır kanlarıyla yoğurarak yurt kılan ecdadımızın emanetine sıkıca sarılıyor; güçlü Türkiye vizyonumuza hep birlikte sahip çıkıyoruz.
Bir taraftan ülkemizin dört bir yanında mega eserleri; köprüler, barajlar, yollar, havalimanları ve hastaneleri birer birer hizmete açıyor, bir taraftan sınırlarımızda istikrarın sağlanması için hem sahada hem masada gayret sarfediyoruz.
81 ilimizin tamamında yatırımlar durmaksızın yükseliyor.
Gaziantep, potansiyeli ve üretkenliğiyle kalkınma hamlemizden en çok istifade eden illerimizin başında geliyor.
Yüz yıl önce şanlı bir direnişle destan yazan Gaziantep, bugün de başta sanayisiyle, tarımıyla, üretimiyle tarih yazmaya devam ediyor. 
İstiklale olan bağlılığıyla o dönem milletimize umut aşıladığı gibi, bugün de gönül belediyeciliğiyle ve mazlumlara sahip çıkarak herkese örnek oluyor.
Gaziantep’e adım attığımız ilk andan itibaren millete hizmet aşkının yansımalarını görüyoruz.
Tüm ilçeleriyle arı gibi çalışan, değer üreten, gittikçe markalaşan bir Gaziantep karşılıyor bizleri.
Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz Aralık ayında Antep’te toplam yatırım bedeli 15 milyar lirayı bulan 300 yeni fabrikanın açılışını gerçekleştirmişti.
Gaziantep’e söz verdiğimiz 6 millet bahçesinden 4’ünü bitirip bu güzel şehrimize kazandırdık. Eski stat yerine yapılan millet bahçemizin inşası hızla sürüyor.
TOKİ eliyle Gaziantep’te adeta şehir içinde şehirler kurduk; 5 binden fazla konutun yapımı devam ediyor.
En çok beklenen projelerden biri Gaziray’da sona yaklaştık, inşallah önümüzdeki aylarda hizmet vermeye başlayacak.
Son 20 yılda yaptığımız sulama tesisleriyle şehrimizdeki 200 bin dekardan fazla zirai araziyi sulamaya açtık, İnşaat safhasındaki 8 yeni sulama tesisiyle bu sayıyı 300 bin dekarın üzerine çıkaracak Gaziantep’in bereketine bereket katacağız.
Gaziantep şehir hastanesinin inşaatı hızla sürüyor, önümüzdeki yıl gurur vesilesi bir şehir hastanemizi daha ülkemize kazandırmış olacağız.
Merkezi yönetim yatırımlarımızın yanı sıra Gaziantep’de gönüllere girmiş, canla başla çalışan, hem yurt içinde hem de yurt dışında ödüle doymayan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var…
Hem sosyal belediyecilik hem de çevre dostu belediyecilik anlayışıyla dünyaya örnek olan Fatma Hanım, yerel yönetimlere kadın eli değince nelerin başarılabildiğinin bir göstergesi.
Ramazan ayı vesilesiyle yüzbinlerce kişiye gıda yardımı yapan, sosyal destek sağlayan ve Ramazan’ın dayanışma ruhunu yaşatan Gaziantep Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum.
Ayrıca Şahinbey Belediyemizin Ramazan boyunca 40 bin aileye doğrudan destek sağlaması ve belediyenin sosyal marketini ihtiyaç sahiplerine açması takdire şayandır.
Yine Şehitkâmil ve Nizip Belediyelerimiz infak ve dayanışmada örnek olmuş, hayırda yarışmıştır.
İnsanı merkeze alan bir anlayışla çalışan ve Gaziantep’le birlikte ülkemizin gelişmesi, kalkınması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.
Gastronomi turizmiyle, sanayisi, tarımı, üniversiteleri ve altyapısıyla Gaziantep markasının daha da yükseleceğine inanıyorum.
Gaziantep böyle aşkla koştukça, birliğini beraberliğini korudukça bu milletin şahlanışını, hiç kimse engelleyemeyecektir!
Değerli Kardeşlerim,
Biz, Türkiye’yi tüm illeri ve ilçeleriyle geliştirmenin, kalkındırmanın mücadelesini veriyoruz…
Muhalefet ise bir yalan perdesiyle tüm icraatlarımızın üstünü örtme yönünde beyhude bir çaba içerisindedir.
CHP’si, HDP’si, İYİ Partisi her gün bir başka senaryo ile bir başka tiyatroyu gündem sahnesinde sergilemektedir.
Artık bu senaryoları yuvarlak masa etrafında toplandıkları o suni toplantılarda mı yazıyorlar, gizli ortaklarından mı sipariş ediyorlar, rüyalarında mı görüyorlar bilemeyiz...
Ama şunu biliyoruz ki milletimiz bu oyunlara gelmez…
İşte Enerji Bakanlığımız açıkladı. 
Kılıçdaroğlu’nun evini ziyaret edip, elektiriği kesik diye lanse ettiği vatandaşın aslında elektriğinin kesik olmadığı ortaya çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ısrarla teröristlere maaş bağladığını reddediyordu.
Gördünüz PKK’nın dağ kadrosundan eli kanlı teröristi getirip Belediye’de işe sokmuşlar.
Muhalefetin kendi söylediği yalanına inanan patolojik hali, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “mitomani” hastalıklarının gittikçe nüksettiğini gösteriyor.
Şifayı mübarek Ramazan vesilesiyle doğrulukta bulmalarını diliyorum.
Yüzyıllardır ticarette güvenin, sosyal hayatta eminliğin ve dik duruşun simgesi olmuş Gaziantep’den kendilerine çağrıda bulunuyorum;
Artık sahtelikten kurtulup, milletin gerçeklerini kabul edin…
Anadolu’nun irfanını, insanımızın ferasetini hafife almayın…
Cumhurbaşkanımıza 3-5 kendini bilmezin savurduğu tehditler ve çırpınışlar; kendilerini bekleyen siyasi hezimetin farkında oldukları içindir…
Milletin iradesiyle seçtiği, dünya mazlumlarının umudu olan Cumhurbaşkanımızı kimse hadsiz şekilde diline dolayamaz, adını ağzına alamaz!
Bu hadsizliği de kesinlikle sineye çekmiyoruz.
Türkiye bir hukuk devletidir ve bağımsız yargının verdiği hükümlere içeriden, dışarıdan herkes ve her kurum saygı duymak zorundadır.
Biz milletimizin değerlerinin hiçe sayılmasına ve kandırılmasına asla müsâmaha göstermedik, göstermeyiz.
20 yıldır nasıl milletimizle gönül gönüle, yürek yüreğe yürüdüysek geleceğe de yine bu şekilde birlik, beraberlik içinde yürüyeceğiz.
Değerli Misafirler,
Ramazan; kalplerimizi arındırdığımız, oruçla sabrı hatırladığımız, 11 ayın sultanı kutlu bir aydır. 
Sabretmenin, affetmenin, paylaşmanın ve yardım etmenin değerini bir kez daha anladığımız mübarek Ramazan ayını en hayırlı şekilde tamamlayarak Ramazan Bayramı’na ulaşmayı diliyorum.

İdrak ettiğimiz bu bereketli günlerin ülkemiz ve milletimizle beraber tüm insanlık için barışa, huzura, refaha vesile olmasını temenni ediyorum.
Ramazan Bayramı’na birlik, beraberlik ve esenlik içinde ulaşmayı diliyorum.

AdminAdmin