YAŞAM
Giriş Tarihi : 16-05-2022 13:51

Ezgi'nin ailesinden tahliye isyanı

Gaziantep’te elektrikli skuter ile yolun karşısına geçerken çarptığı Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne Şimal Toprak’ın ise ağır yaralanmasına neden olan ehliyetsiz sürücü Osman Sarı, tahliye oldu. 

Ezgi'nin ailesinden tahliye isyanı

Gaziantep’te skooter ile yolun karşısına geçerken çarptığı Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne Şimal Toprak’ın ise ağır yaralanmasına neden olan ehliyetsiz sürücü Osman Sarı, tahliye oldu. 

12 Nisan günü akşam saatlerinde meydana gelen olayda, ehliyetsiz sürücü Osman Sarı yönetimindeki 27 SR 997 plakalı otomobilin çarpması sonucu yolun karşısına geçmeye çalışan Ezgi Yiğit yaşamını yitirmiş, Şimal Toprak ise ağır yaralanmıştı.

Kazanın ardından  tutuklanan Osman Sarı için avukatı tahliye talebinde bulundu ancak Sulh Hukuk Hâkimliği talebi reddederek tutukluğunun devamına karar verdi.

Kararın ardından Sarı’nın avukatları bu kez de hazırlanan bilirkişi raporuyla Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurarak tahliye talebinde bulundu. Talep üzerine mahkeme 13 Mayıs günü tahliye kararı verdi.

Karara tepki gösteren Ezgi Alya Yiğit’in ailesi mahkemenin eksik olan bilirkişi raporuna dayanarak tahliye talebi verdiğini iddia etti. Olay yerinin Gaziantep’in en gözde mekanlarının bulunduğu bölgede olmasına rağmen Emniyet tarafından herhangi bir görüntü bulunamadığına dikkat çeken Yiğit ailesi, “Olay yerindeki kameralarda teknik inceleme yapılmadı, kamera görüntüleri gereği gibi araştırılmadı. Olayı gören birden çok tanık olmasına rağmen savcılık tarafından alelacele bilirkişi tayin edilerek sadece ilk tutanaktaki tek tanığın beyanları görüntü olmaksızın dayanak alınarak rapor düzenlenerek Ezgi, ehliyetsiz ve hızlı araç kullanan Osman Sarı’dan daha çok suçlu gösterildi. Kızımı 14 metre ileriye fırlatan biri nasıl tali kusurlu olabilir? Kızım daha kaldırımın yanındaymış, kamera görüntülerinin ortaya çıkarılmamasının sebebi bu değil mi? ” dedi.

Yiğit ailesi açıklamasında, “17 yaşında, ehliyetsiz ve şuursuz bir şekilde araç kullanan bu kişinin ayrıcalığı ve özelliği nedir? Hem bir cana kıyıp hem elini kolunu sallayarak nasıl dolaşır? Bunun sorumlusu kimdir? Böyle şımarık ve kural tanımaz kişiler toplum için zararlıdır. Bunu önlemek için ise adaletin tecelli etmesi için hep birlikte mücadele etmek ve adalet istememiz gerekiyor. Ezgi’nin ailesi olarak hukuki tüm haklarımızı kullanacağız ancak Osman Sarı bir an önce tutuklanıp bu ayrıcalığa ve adaletsizliğe son verilmezse bizler de her gün artan şekilde sesimizi yükselteceğiz” görüşünü dile getirdi.

 

AdminAdmin