SİYASET
Giriş Tarihi : 24-05-2022 14:48

Mezar fiyatları Meclis’e taşındı

Gaziantep’teki mezar yerlerinin fahiş fiyatlarını TBMM Genel Kurulunda gündeme getiren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Zaten pahalı olan şehrimiz Gaziantep’te ölmek bile pahalı!” dedi.

Mezar fiyatları Meclis’e taşındı

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’te aile mezarı almak isteyen vatandaşlardan 40 bin lira ücret istendiğini belirterek, “Bir mezarın yeri asgari ücretten pahalı” dediGaziantep’teki mezar yerlerinin fahiş fiyatlarını TBMM Genel Kurulunda gündeme getiren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Zaten pahalı olan şehrimiz Gaziantep’te ölmek bile pahalı!” dedi.

Gaziantep’te mezar yerlerinin ücretli olmasını eleştiren Yılmazkaya, “Gazi şehrimizde aile mezarı için belediye vatandaştan 40 bin lira ücret talep etmekte. Bu fahiş fiyatlarla Gaziantepli vatandaşlarımız ne yapacağını şaşırmış durumda” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin dar gelirli vatandaştan bile mezar yeri için ücret talep etmesini Mecliste gündeme taşıyan Yılmazkaya, “Bölgemizde bulunan komşu illerin hepsinden daha büyük bütçeye sahip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cenazesinden bile para kazanmanın derdine düşmüş” ifadelerini kullandı.

“Normal bir mezar yeri için asgari ücretli bir vatandaşın yemeden içmeden bir ay çalışması bile yeterli değil” diyen Yılmazkaya, 4 kişilik aile mezar yerinin 40 bin lira olduğu Gaziantep’te, belediyenin mezar yerlerinden bile rant sağlandığını iddia etti.

Yılmazkaya, “Antep’in komşu illerinde mezar yeri için vatandaştan para alınmazken Gaziantep’te ise mezar yerleri cep yakıyor.  Rakamlar o kadar uçuk ki, asgari ücretli bir vatandaşımız 1 ay çalışsa bile, Gaziantep’ten bir mezar yeri bile alamıyor. Hatta aile mezar yeri için en az 10 ay çalışması gerek.

Asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğu ülkemizde, Gaziantep’te bir mezar yeri 4 bin 600 TL. Konut fiyatların, kira ücretlerinin uçtuğu, hayatın çok palı olduğu Gaziantep’te aile mezar yeri almak vatandaşlarımız için hayal olmuş. 4 kişilik aile mezarı için belediye vatandaştan 40.000 TL talep etmekte. Komşu şehirlere baktığımızda; Şanlıurfa’da mezar yeri için vatandaştan ücret alınmıyor. Aile mezar yeri için bir kişi 2.000 TL. Osmaniye’de aile parseli satılmıyor. Mezar yerleri ücretsiz. Hatay’da vatandaştan mezar ücreti alınmıyor. Kahramanmaraş’ta mezar yeri ücretsiz.  Kilis’te mezar yeri 350 TL. Adıyaman’da mezar yeri vatandaşa ücretsiz verilmekte. Üzülerek belirtmeliyim ki; Bu komşu illerin hepsinden daha büyük bütçeye sahip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cenazesinden bile para kazanmanın derdine düşmüş. Zaten pahalı olan şehrimiz Gaziantep’te ölmek bile pahalı!” dedi.

 

AdminAdmin