SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2022 13:53

Vekilden “şerbetsiz baklava” çıkışı

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Antep fıstığı ve baklavada yaşanan fahiş fiyat artışı ile nanedeki tağşiş olayını Meclis gündemine taşıdı.

Vekilden “şerbetsiz baklava” çıkışı

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Antep fıstığı ve baklavada yaşanan fahiş fiyat artışı ile nanedeki tağşiş olayını Meclis gündemine taşıdı.

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın toplantısı düzenleyen Yılmazkaya, “Her şeyin fiyatı arttığı gibi baklavada kullanılan ürünlerin fiyatlarının yaklaşık yüzde 300’lerde artışı yanısıra enerji ve işçilikteki artıştan dolayı artık marka ürünümüz baklavanın yanına yaklaşılmaz oldu. Geçtiğimiz aylarda fıstıkta yaşanan fahiş fiyat artışı yüzünden üreticiler durma noktasına gelen baklava satışlarını hareketlendirmek için boş baklava üretimine başlamıştı.  Son gelen zamlarla şeker fiyatlarının uçmasıyla şimdi de şerbetsiz baklava dönemi başlayacak” dedi.

Baklavalık fıstığın 380-400 lira, şekerin 900-bin 100 liraya satıldığı bir dönemde baklavanın fiyatının da 250 liraları geçtiğini söyleyen Yılmazkaya, “Un fiyatlarındaki yüksek artışla birlikte, artık baklava üretimi ve tüketiminin ortadan kalkacağı bir döneme giriyoruz. İnsanlar bırakın baklava almayı, yakında baklavayı ancak müzelerde görebilecek” diye konuştu.

Gaziantep’te yaklaşık 10 bin ton nane üretimi gerçekleştiğini ancak bakanlığın naneye katılan yaklaşık 30 bin ton yabancı katkı maddesiyle toplamda 40 bin ton nane üretimi olduğunu söylediğini iddia eden Yılmazkaya, “Ülkemizin nane üretiminin yüzde 40’nı Gaziantep’te gerçekleşiyor. Nane üreticilerinin mazot ve diğer girdilerinde çok büyük fiyat artışları oldu. Bir hekim olarak belirtmeliyim ki nane her derde devadır ama son dönemlerde nane üzerindeki oyunlar ve tağşişler yüzünden halkın sağlığını tehdit eder bir noktaya gelmiştir. Naneyle ilgilide ülkemizde birçok üründe yapıldığı gibi ambalaj safhasına gelen kadar bazı hileli uygulamalar yapılmaktadır.  Çiftçinin ürettiği nanenin içerisine kurutulmuş pamuk otu yaprakları, sumak yaprağı, yonca yaprağı ve Antalya’daki seralardan elde edilen çilek yapraklarının koçanları konulmaktadır. Bu malzemeler katılarak çiftçiden aldıkları 1 ton naneye 2 ton katkı malzemesi ekleyerek toplamda 3 tonluk ürün elde edilmektedir. Bu sahtekarlıkla elde edilen ürünü piyasada 40-45 bin TL’ye satıyorlar. Oysa dürüst tüccar 40 bin TL’ye aldığı naneyi 10 bin TL ambalaj-paketlemeyle birlikte yaklaşık 50 bin liraya mal edip 60 bin TL gerçek orijinal naneyi satamamaktadır. Netice itibariyle olan köylüye olmaktadır” dedi.

Yapılan sahtekarlık yüzünden çiftçinin 30 bin liraya mal ettiği ürünü satamadığını belirten Yılmazkaya, “İşin ilginç ve en önemli yanı ise, bölgemizde yaklaşık 10 bin ton nane üretimi gerçekleşmektedir, ancak ilgili bakanlık naneye katılan yaklaşık 30 bin ton yabancı katkı maddesiyle toplamda 40 bin ton nane üretimi olduğunu söylemektedir.  Bu yapılan sahtekarlık yüzünden hem çiftçimizin emeği hem de kazancı boşa gitmiş oluyor. Bu sahtekarlık nedeniyle sağlıksız bir ürün piyasada dolaşmış oluyor, hem de ürünün insanlarımıza olan etkisi en az şekle inmiş oluyor. Saf nane olmadığı için. Bu nedenledir ki bakanlığın bu nane üretimi ve denetimini artırarak vatandaşın sağlığıyla oynayan sahtekarlıklarla ilgili gerekli adımları atması gerekmektedir” diye konuştu.

 

AdminAdmin