KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-06-2022 12:35   Güncelleme : 13-06-2022 12:37

Gaziantep'te 7'den 77'ye sergi

Gaziantep'te Şehitkamil Sanat Akademisi’nde eğitim gören kursiyerler tarafından yapılan 175 eser, açılan bir sergiyle sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Gaziantep'te 7'den 77'ye sergi

Şehitkamil Sanat Merkezi’ndeki Şehitkamil Sanat Akademisi’nde eğitim gören kursiyerler tarafından hazırlanan 175 eser, yapılan açılışla sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışına; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Halil Berk, AK Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, belediye meclis üyeleri, öğretmenler, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Şehitkamil Sanat Akademisi'nde 6 ay süresince temel resim, karakalem ve yağlı boya branşlarında eğitim gören 225 kursiyerin tuval üzerine yağlı boya, tuval üzerine akrilik boya, karakalem, mandala, kum tekniğiyle hazırladığı 175 eserden oluşan sergi 18 Haziran Cumartesi gününe kadar açık kalacak.

Serginin açılışında konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, eğitimin her kademesine destek olmaya; sanatsal, sportif ve kültürel etkinliklere katılanların her zaman yanında olmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Gaziantep’in ekonomide, imalatta, ihracatta ön planda gelen bir şehir olduğunu ama sanatsal etkinliklerin aynı oranda ilerlemediğine dikkat çeken Fadıloğlu, “Bu sanat merkezini yaparken, özellikle bir yandan görsel sanatlara yönelik olarak bir yandan da işitsel sanatlara yönelik olarak etkinlikler yapmak istedik. Gaziantep gerçekten musikişinas bir memleket ve bu memlekette 8’in üzerinde musiki cemiyeti var. Geçmiş dönemlerde de özellikle ikindi sazlarıyla meşhur olan bu şehirde bu geleneğin devam edebilmesi adına burada mevcut cemiyetlerimize imkan sunuyoruz. Sağ olsun onlar da burada faaliyetlerini devam ettiriyorlar” dedi.

Fadıloğlu, “Sanat merkezinde eğitim alan kursiyerlerin eserlerini sergilemek istiyorduk. O da bizim için çok önemli. Tabii profesyonel sergiler burada yapılıyor ama en önemlisi bizim kursiyerlerimizin yapmış olduğu eserleri burada sergilemek ve burada bir başka şey daha var.  7’den 77’ye kadar herkese kapımız açık ve bugün de bu eserleri hep birlikte izleyeceğiz. İnşallah buradaki bu sanatsal faaliyetleri arttırarak ihracatta geldiğimiz noktada sanatsal faaliyetleri de o noktaya taşımış olacağız” diye konuştu.

 

 

AdminAdmin