KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-06-2022 14:23

Gaziantep'te Turizm Filmleri Festivali

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Gaziantep'te Turizm Filmleri Festivali

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin Grand Prix ödülü Fabio Reitano’nun “Catalunya–Restart Feeling” filmine verildi.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirilen ödül gecesinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in her köşesinin ayrı bir medeniyetin izlerini taşıdığını belirterek, “Gaziantep’in kültürel yapısı dolayısıyla Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin İstanbul ve Nevşehir’den sonra Gaziantep’te yapılmasını istedik. Bu coğrafyanın kültürünün yanı sıra tarihi ve mimarisi de aynı zamanda bu festivale ev sahipliği yapılmasını fazlasıyla hak ediyor. Ancak eğitim, kültürün ve sanatın güçlü bir şekilde yürüyeceği yolda bir köprü. Bu nedenle sanatın ve kültürün zayıf olduğu bir şehir ya da ülkenin can damarlarından biri kopmuş demektir. Gaziantep’e baktığımızda insanlık tarihinin her noktasında yer alıyor. Bu da beraberinde şehir hafızasının güçlenmesini getiriyor. Son dönemlerde bakanlığımızın kültürel ve sanatsal filmlere yönelik desteği ve akabinde yönetmenler ve oyuncularımızdan gelen başarılar bizlerin göğsünü kabartıyor. Bu filmlerle biz hem toplumumuzu daha iyi anlıyor hem de kendimizi uluslararası arenada çok iyi ifade edebilme şansına erişiyoruz” dedi.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Başkanı Can Saraçoğlu ise, festivali 4 yıl İstanbul’da 2 yıl Kapadokya’da ve son olarak 7’ncisini Gaziantep’te düzenlediklerini aktararak, “Gaziantep, vizyonuyla misyonuyla öne çıkan bir şehir. Bu festival ilk bakışta sadece bir film festivali olarak görülse de uluslararası çapta aynı zamanda bir turizm ve tanıtım organizasyonu niteliği de taşıyor” diye konuştu.

48 ülkeden yaklaşık 400’e yakın film başvurusunun alındığı festivalde, alanında uzman juri üyeleri tarafından ödül almaya hak kazanan eserlerin yönetmen ve temsilcilerine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri tarafından ödül takdim edildi.

Bu kapsamda “Posing in Pisa”, The Real Egypt”, “Future is Bright”, “Coral Colors”, “Yoko Ono, Legend in The Twer Region”, “Mystical Georgia”, “Park Chalet Shahdag TV Commercial”, “Heritage”, “Od Parçası”, İt is not İmportant Where I am From”, “Catalunya Restart Feeling”, “A Winter Story Between Uplands and Dales,”, “We shell go to Viana”, “Show me Turkey Kocaeli”, “Lilanje in Loznica”, “Water Stories”, “Schist, A Precious Stone”, “The Land Of Men” ve “Mother Nature Power” adlı filmler ödüle layık görüldü.

Gecede ayrıca Adana Senfoni Orkestrası da bir konser verdi. Sinema tarihinde ödüllü ve gişe rekorları kırmış yerli ve yabancı filmlerin müziklerinden oluşan reparturar ile dakikalarca ayakta alkış alan orkestraya, unutulmaz film sahneleri ile akıllarda kalan şarkıları seslendiren sanatçı Tuğçe Yılmaz eşlik etti.

 

 

18.06.2022

 

AdminAdmin