EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-09-2016 14:24   Güncelleme : 18-01-2019 02:07

GASKİ'ye borcu olanlar dikkat

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi, kuruma su borcu bulunan abonelerinin gecikme cezası ve faizlerini silerek borçlarını yeniden yapılandıracak.

GASKİ'ye borcu olanlar dikkat

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, kuruma borcu olan abonelerin borçlarını bir an önce yapılandırmalarını istedi.

 

Sönmezler, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 sayılı yasa kapsamında kuruma borcu bulunanlara geriye dönük borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkân sağlandığını belirtti. Borçların gecikme cezası ve gecikme zammının silinerek bodrum escort Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) oranında yeniden hesaplanacağını aktaran Sönmezler, "Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlular en geç 31 Ekim 2016 mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunmak zorunda” dedi.

Yapılandırılan borçların peşin veya taksitli olarak da ödenmesinin mümkün olduğunu ifade eden Sönmezler, taksitlerin 6, 9, 12 veya 18 olarak belirlenebileceğini vurguladı.

Bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hükümlerinin bozulacağını dile getiren Sönmezler, şunları kaydetti:

“Kredi kartına taksit yapılamamaktadır, ancak borçlar yapılandırıldıktan sonra peşin ödeme veya taksit ödemeleri kredi kartı ile yapılabilecektir. Borcu nedeniyle hakkında icra takibi başlatılmış olup menkul veya gayrimenkul mallarına haciz konulmuş olanların, yapılandırmaya başvurarak borçlarını taksitlendirmeleri halinde konulmuş olan hacizler derhal kaldırılmayacaktır. Haczin tamamen kaldırılması borç tamamen ödendiğinde mümkün olacaktır.”

Sönmezler, yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlulardan kanundaki diğer şartların yanı sıra dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yoluna başvurmamaları şartı aranacağını, aksi halde yapılandırma başvurularının kabul edilmeyeceğini belirtti.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin başvuru süresi içerisinde GASKİ hizmet binası birinci katta bulunan Halkla İlişkiler birimine müracaat etmeleri gerektiğine dikkati çeken Sönmezler, “Herhangi bir ayrım yapılmaksızın yapılandırmaya dahil olabilecek su ve atıksu borcu olan herkes bu yasadan yararlanma hakkında sahiptir. Nüfus cüzdanı, abone numarası veya bunu gösteren su faturası, abonelik yok ise borcun sebebini gösteren tutanakla birlikte müracaat edilebilir. İlçelerde ikamet edenlerin ise ilçe merkezlerinde bulunan GASKİ hizmet binalarında peşin ödeme veya taksitlendirme imkânları bulunmaktadır” diye konuştu.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA