KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-09-2016 13:09   Güncelleme : 18-09-2016 13:09

Antep Kutnu Kumaşı tescillendi

Medeniyetler beşiği Gaziantep’in asırlık el sanatlarından kutnu kumaşının, ‘’coğrafi işaret’’ tescili alındı.

Antep Kutnu Kumaşı tescillendi

GSO tarafından 2015 yılında yapılan  "Antep Kutnu Kumaşı" coğrafi işaret başvurusu TPE tarafından tescil edildi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından, ülkemizde sadece Gaziantep’te üretilen ve dokuma sanatı 16. yüzyıla kadar uzanan “Antep Kutnu Kumaşı” için gerçekleştirdiği coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından onaylandı.

Milli kültürümüzü oluşturan yöresel zenginliklerimize sahip çıkmaya devam eden GSO’nun, 19 Ocak 2015 tarihinde yaptığı coğrafi işaret başvurusu olumlu sonuçlandı. TPE Markalar Dairesi Başkanlığı, ‘’Antep Kutnu Kumaşı’’ coğrafi işaretin Resmi Gazetede ilan edildiğini ve tescil edildiğini bildirerek, tescil belgesini Oda’ya gönderdi.

Şehrin sanayisi güçlendirecek çalışmalarının yanı sıra kültürel zenginliklerini korumaya ve yaşatmaya büyük önem veren GSO, Avrupa Birliği’nden (AB) 2013 yılında Antep baklavasının uluslararası tescilini alma başarısının ardından yeni bir mutluluğu kutnu kumaşında yaşatmış oldu.

Antep Kutnu Kumaşı tescilini almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, büyük önem taşıyan bu belgenin alınmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Kutnu kumaşının Gaziantep kültür hazinesinin en nadide parçalarından birisi olduğunu vurgulayan Konukoğlu,"GSO olarak, sanayicilerin markalaşma çalışmalarını desteklemek ve şehre katma değer kazandırmak amacıyla ‘’Marka Şehir Gaziantep’’ projesini 2003 yılında başlattık. Bugün en fazla marka ve patent başvurusu yapan beşinci şehir konumundayız" dedi.

Şehirdeki tüm kesimlerce markalaşma seferberliğine büyük destek verildiğini, TPE tarafından geçen yıl verilen ‘’Türkiye’nin Marka Şehir’’ ödülünün Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e takdim edildiğinin altını çizen Konukoğlu, "Kutnu kumaşına yeniden hayat veren ‘Gelenekten Geleceğe Kutnu’ projeleri, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen 15. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri Yarışması’nda ‘Juri Özel Ödülünü’ kazandı. Ayrıca, kutnu kumaşının yaşatılması ve marka değeri kazandırılması için gösterdiği çabalardan dolayı Kutnu Tanıtım Grubu, Marketin Türkiye tarafından ‘Gaziantep’e Katma Değer Katan Marka’ seçildi. Dünyaca ünlü modacı Dilek Hanifi’nin, Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirdiği muhteşem kutnu defilesi tüm dünyada yankı buldu. Özverili çalışmalarından dolayı  Fatma Şahin,  Jülide Konukoğlu ve tüm ekibine teşekkür ederim" diye konuştu.

SIRADA ANTEP KATMERİ

 

Marka şehir Gaziantep'te markan ürünlerinin sayısını arttırmak istediklerinin söyleyen Konukoğlu, ‘’Marka şehir Gaziantep’in marka ürünlerinin sayısını artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda şehrimizin geleneksel ürünlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.  Sanayi Odası olarak yaptığımız “Antep Katmeri” tatlısının coğrafi işaret tescil başvurusunun da kısa sürede olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi. 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA