EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-10-2022 13:01

İhracat artışı sevindirici

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep'in Eylül ayı ihracatının yüzde 3,7 artışla 957 milyon 127 bin dolar olarak gerçekleşmesinin sevindirici olduğunu söyledi. 

İhracat artışı sevindirici

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep'in Eylül ayı ihracatının yüzde 3,7 artışla 957 milyon 127 bin dolar olarak gerçekleşmesinin sevindirici olduğunu söyledi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Adnan Ünverdi, ocak-eylül döneminde ise Gaziantep’in ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında artışla 7 milyar 739 milyon 712 bin dolara ulaştığını, Gaziantep’in hem aylık hem de dönem bazında 6. sırada yer aldığını belirtti.

Küresel anlamda savaş ve gerilim politikaları nedeniyle uluslararası ticaretin yavaşladığını belirten Ünverdi, “Maalesef tüm dünyada ekonomik koşullar her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor.  Ülkemiz ve şehrimizin ihracatının yüzde 50’lilik kısmını yaptığımız AB ülkelerinde ise ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Rusya’nın bu bölgelere doğalgazı tümüyle kesmesi ile tedirginlik daha da arttı. Belirsizlik nedeniyle Avrupa bölgesinde insanlar alımlarını asgari düzeye indirdi. Bu sebeple AB pazarındaki daralma karşısında, diğer pazarlarımızı daha da geliştirerek pazar payımızı artırmalı ve alternatif pazarları daha iyi değerlendirmeliyiz. Tabi risklerle birlikte fırsatları da iyi okumamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Enerji sıkıntısı nedeniyle AB ülkelerinde üretim de yavaşlayacak ve bu noktada hem şehrimiz hem de ülke olarak AB’ye en yakın ülke olarak öncelikli tedarikçi olabilir” diye konuştu.

Ülkemizdeki enerji maliyetlerinin makul seviyelerde tutulması gerektiğine dikkat çeken GSO Başkanı Adnan Ünverdi, kış aylarıyla birlikte enerjiye olan talebin aratacağını, ülkemiz sanayicilerinin bu süreçte AB pazarında diğer tedarikçi ülkelere karşı rekabet edebilir olabilmesi ve bu darboğazı atlatabilmesi için doğalgaz ve elektrik fiyatlarında önümüzdeki süreçte yüksek artışlar yapılmaması ve sanayicinin de bu tedirginliği artık hissetmemesi gerektiğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye çektiğini anımsatan Adnan Ünverdi, bu kararın reel piyasaya yansımasının öncelikli beklentileri olduğunu, özellikle özel bankaların krediler konusunda Merkez Bankası’nın izlediği politikalar çerçevesinde kredi faiz oranlarındaki makası azaltmalarını istedi.

Sanayici ve iş yapan kesim için kredilerin ulaşılabilir hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Adnan Ünverdi, “Üretici enflasyonunun tüketici enflasyonunun iki katına ulaştığı bir dönemde üretici banka kredilerine ne kadar ulaşabilir, girdi maliyetlerimizi ne kadar azaltabilirsek enflasyonla da o denli mücadele edebiliriz” dedi. 

AdminAdmin