EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-04-2023 23:18

Arıcılara destek

Gaziantep'te üretimi desteklemek amacıyla arıcılara yüzde 100 hibeyle koruyucu ilaç ve malzeme ile hayvan üreticiletine de yüzde 50 hibe ile hsyvan yemi dağıtıldı.

Arıcılara destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından arı yetiştiricilerine arı koruyucu ilaç ve giysi, hayvan yetiştiricileri içinse yem dağıtım töreni düzenlendi.

Bu kapsamda Gaziantep sınırları içerisinde Arı Yetiştiriciler Birliğine kayıtlı 767 üreticiye dış parazitlere karşı arıların savunmasını güçlendirmek, daha sağlıklı, daha güçlü hale getirip hastalıklara karşı dirençlerin artırmak ve kanatsız arı çıkmasını en aza indirmek için 10 bin paket varoa ve 6 bin adet nosema koruyucu ilaç dağıtımı yapıldı. Bunun yanı sıra arıların bakımını kolaylaştırmak ve üreticilerin çalışma şartlarını kolaylaştırmak amacıyla 767 maske, 767 körük ve 767 adet eldiven yüzde 100 hibe ile dağıtıldı.

Törende hayvancılığı desteklemek için ve üretime teşvik etmek amacıyla 11 bin 190 büyükbaş işletme ve bin 350 küçükbaş işletmesi olmak üzere toplam 12 bin 540 işletmeye hayvan sayılarına yüzde 50 hibe ile 9 ilçedeki hayvan üreticilerine yem dağıtıldı.

ŞAHİN: HEPİNİZİN EMRİNDEYİZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin törende yaptığı konuşmada yapılan tarım destekleriyle Türkiye Yüzyılının nasıl bir başlangıç yaptığının görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Biliyoruz ki toprak yardır, toprak anadır, vatandır. O yüzden toprak ve çiftçi olmasa biz bugün söylediğimiz İHA’lar SİHA’lar kadar önemli olan toprak bütünlüğünü sağlayamayız. Gıda güvenliği bir o kadar önemli. Gıda güvenliği temin etmek için çiftçi ne istiyorsa onu yapacaksın. O yüzden bir bacınız olarak siz benim öğretmenim oldunuz. Bana öğrettiniz. Gaziantep modeli tamda budur, kardeşlik modelidir. Birlikte iş yapma modelidir. Toprağı alıp altına çevirme, yeşil altına çevirme modelidir. Bunu başaran bir irade var. Bunu başaran iradenin en büyüğü sizsiniz. Biz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hepinizin emrindeyiz.”

GÜL: ÇİFTLERİN EMEKLERİ ÜLKEMİZİN BEREKETİDİR

Esi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, mazot, gübre, yem desteği gibi çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü destek projelerini aksatmadan sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürüyle konuşmasına başlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiftçimiz, emekçimiz, eli nasırlı gönlü, yüreği değerli engin değerli kardeşlerim, sizlerin bu emekleri ülkemizin bereketidir. Bu topraktan bereket fışkırtan sizin emekleriniz. Çiftçimizin yanında hükümetimiz her zaman yer aldı. Sulama projelerimizle Gaziantep’te sulanabilen hiçbir alan susuz kalmayacak. Bu konuda güneş enerjisiyle diğer desteklerle çiftçimizin elektrik maliyetini sulama maliyetini de azaltıyoruz. Daha da azaltarak yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Arı yetiştiriciliği ile uğraşan İbrahim Mercandağ da Gaziantep’in köylüsü olarak Başkan Fatma Şahin’in kendisi gibi birçok çiftçiye destek verdiğine dikkati çekerek, “Yıllardır arıcılıkta destekleme alıyoruz. Çoğalttık. Hele de çiftçiler için Büyükşehir Belediye başkanımızın hakkını ödeyemeyiz. Geceyi gündüzüne kattı, biz çiftçileri şahlandırdın Gaziantep topraklarında” diye konuştu.

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Koca ile Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit de tarım başta olmak üzere hayvancılık ve arıcılığa yönelik yardımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu.

AdminAdmin