GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-12-2022 21:53

Antep Savunması'nın belgeleri...

Sanko Üniversitesi'nde Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü nedeniyle konferans düzenlendi

Antep Savunması'nın belgeleri...

SANKO Üniversitesi’nde Gaziantep’in Kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü nedeniyle “Belgelerle Antep Savunması” konulu konferans düzenlendi.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, konferasra yaptığı konuşmada, her türlü yokluk ve yoksunluğa rağmen birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla düşmana göğsünü siper eden Antepliler’in büyük bir kahramanlık destanı yazdığını söyledi.

Dört bir yandan işgalci ordular tarafından kuşatılan bu toprakların kolay savunulmadığını anımsatan Prof. Dr. Dağlı, Antep Savunmasının eşi benzeri görülmemiş bir mücadele olduğunun altını çizdi.

“Annesinin iffetini korumak için henüz 14 yaşında şehit edilen Mehmet Kamil, 'Benim cesedimi çiğnemeden geçemezsiniz' diyen Şahin Bey, Karayılan, Arslan Bey, Yüzbaşı Kılıç Ali ve nice gizli kahramanlar düşmana karşı tek vücut olarak mücadele etmişlerdir” diyen Prof. Dr. Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“11 ay boyunca ortaya konulan şerefli direnişin sonunda 6317 evladını şehit veren Gaziantep halkı, 25 Aralık 1921'de düşmanları geldikleri gibi geri göndermeyi başarmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Gaziantepliler için; ‘Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilir.’ demiş ve Anteplilerin kahramanlığını herkese örnek olarak göstermiştir.
Bizden sonraki nesillere bağımsızlık mücadelemizi en doğru şekilde aktarmak, aynı inanç, birlik ve beraberlik içinde topraklarımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Bu nedenle ülkemizi ve şehrimizi hak ettiği yere getirmek için var gücümüzle çalışmalıyız.”

Prof. Dr. Dağlı, “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Antep Savunmasında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, Gazi Şehrimizin Kurtuluşunun 101’inci yılını büyük bir mutluluk ve gururla kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

AdminAdmin