GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 15:41

Aslan: Özgür basın önemli

Gazeteci-Yazar Ahmet Aslan: Gazeteci, her türlü siyasal ve toplumsal baskının karşısına ses çıkaran ilk kişidir.

Aslan: Özgür basın önemli

DEVA Partisi Gaziantep İl Kurumsal İletişim ve Tanıtım Politikaları Başkanı  Gazeteci- Yazar Ahmet Aslan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Hükümetin tüm baskılarına rağmen özgür basının varlığını sürdürmeye devam ettiğini belirten Aslan, “Kimse onurlu gazetecilerin susmasını beklemesin” dedi. 

Türkiye medyasının hiçbir dönemde görmediği çeşitli baskı araçları ile karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Aslan, “Basın ve gazeteciler üzerindeki baskılar son 20 yılda hiçbir dönemde artmadığı kadar artmış durumda. Hükümetin toplumsal gelişmenin merkezine birey yerine kendini koyduğu ve kendine kutsallık büründürdüğü bir dönem yaşıyoruz. Kendi dışındaki tüm seslere sağırlaşan bu anlayış her türlü farklı sesi mahkum etmeye çalışıyor. Gazeteciler bu anlayışın maalesef ilk kurbanı oluyor” diye konuştu.

“Gazeteci, her türlü siyasal ve toplumsal baskının karşısına ilk ses çıkaran kişidir” diyen  Aslan, “özgürce düşünmeyi ve özgür davranmayı kısıtlayan her türlü gerekçe topluma fayda değil zarar veriyor. Bugün yasaklanan her şey yarın daha da güçlenerek ortaya çıkıyor. Yasaklar toplumsal dinamiklerin karşısında tarih boyunca hep kaybetti, yine kaybedecek. 20 yıldır Türkiye basınının üzerine kara bir bulut gibi çöken baskıcı ve otoriter zihniyetin kaybedeceğinden de kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

DEVA Partisi olarak basın özgürlüğünü, demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biri olarak gördüklerini vurgulayan Aslan, “Gazetecilere karşı açılan çok sayıda davanın gerekçesini oluşturan ceza mevzuatındaki hükümleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yerleşik içtihatları çerçevesinde basın özgürlüğünü esas alarak gözden geçireceğiz. Basın kartı verilmesi konusundaki yetkiyi yeniden düzenleyerek gerek mesleğe kabulde gerekse de basın kartlarının yenilenmesinde, meslek örgütleri tarafından oluşturulacak bir kurulun etkin olmasını sağlayacağız. Keyfi akreditasyon kararlarını engelleyeceğiz. Yerel radyo, televizyon ve gazeteler ile internet yayıncılığının güçlendirilmesi için gerekli adımları atacağız. Bağımsız ve tarafsız bir yayın politikasının güçlendirilmesi için medyada tekelleşmeye karşı her türlü önlemi alacağız" diye konuştu.

 

 

 

 

 

AdminAdmin