SİYASET
Giriş Tarihi : 27-12-2022 19:46

Aslolan tutuksuz yargılama

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, GGC Başkanı İbrahim Ay'ın yargılandığı davayla ilgili görüşmeler yapmak için Gaziantep'e geldi.

Aslolan tutuksuz yargılama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen partinin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın dosyasını incelemek üzere Gaziantep’e geldi.
Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, eski dönem Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Av. Önder Alkurt ve Av. Deniz Atar’dan dosya hakkında bilgi ve belgeler alan Biçer Karaca, daha sonra Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş’ı ziyaret ederek dosya hakkında konuştu.
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, gündemi ve yerel gelişmeleri takip etmek üzere Gaziantep’e geldi. CHP İl başkanlığında milletvekilleri, partililer ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Biçer, Gaziantep gündemini değerlendirdi.
CHP Gaziantep İl Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Biçer Karaca, "Ceza hukukunda temel bir ilke vardır. Eğer bir dosyada tutuklama gerekçeleri ortadan kalkmışsa, aslolan sanığın tutuksuz yargılanmasıdır” diye konuştu.


Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın dosyasını incelemek için Gaziantep’e geldiğini belirten Biçer Karaca “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı olarak Gaziantep Milletvekillerimiz ile birlikte bu konu ve iddiaların araştırılması üzerine görevlendirilmiş bulunmaktayım. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş olmak üzere Baro Başkanı İskender Kahraman, önceki dönem Baro Başkanı Bektaş Şarklı ve davanın avukatlarıyla  bir takım görüşmeler gerçekleştirdik, iddiaları dinledik. Şunun altını çizmek isterim ki hiçbir gazeteci yazdıklarından ve çizdiklerinden dolayı tutuklanmamalı ve tutuklu yargılanmamalı. Halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanmamalı ve halkın gerçeklerle buluşmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı. Bu Cumhuriyet Halk Partisi olarak  bizim öncelikli hedefimizdir" dedi.
Dosyada çok ciddi iddialar olduğunu belirten Biçer Karaca, “Bu yargılamada dışarıdan bir elin uzanıp uzanmadığı ve bu uzanan elin kimliği, şahsiyeti ve temsil ettiği makam ile ilgili iddialar var. Gerçekten adaletin tecelli etmesinin önünde bir takım engellemelerin olduğu iddialardı bunlar. Bu iddiaları dinledim. Dosyadaki belge ve bilgileri cezaevinde olan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın avukatlarından aldım. Buradaki şüphe uyandıran iddiaları da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş ile paylaştım. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bu dosya ile ilgili bu davanın neden açıldığına ilişkin iddialar ile birlikte hukuki anlamdaki içerik dışında yargılama ve adaletin tecellisi önündeki şüpheleri ortadan kaldırmak büyük bir zorunluluktur. Bu nedenle Gaziantep’te edindiğim bilgi ve raporumu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaşacağım. Raporu paylaştıktan sonra bu konudaki tespitlerimizi kamuoyu ve basın  mensupları ile paylaşacağız" diye konuştu.

AdminAdmin