Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, tuval üzerine akrilik teknikle yaptığı eserlerinden oluşan “Bellek” isimli “Soyutlama ve Soyut Figüratif” temalı resim sergisini, SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu.
Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, SANKO Holding’in sanata sunduğu katkının önemine vurgu yaparak, “SANKO Sanat Galerisi gibi büyük galeriler sanat camiasına destek olduğu sürece bizler daha başarılı çalışmalara imza atacağız ve genç öğrencilerimiz toplumla daha fazla kaynaşacak” dedi.


Özel kuruluşların sanata ve sanatçıya destek vermesinin sanatın gelişimi açısından önemli olduğunu dile getiren Atalay, “Bizim sanatsal dil oluşturup şehirle iletişim kurmamız ve hocalarımızın sergi açması çok değerli. Çünkü biz buradan topluma dokunabiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Eserlerinin kendi form dilini oluşturduğunu söyleyen Atalay, geleneksel formları kompozisyonun merkezine yerleştiren bir yansıma hedeflediğini kaydetti.
Köklerini, doğu kültürünün motif dilinde, taş kabartmalarda, toplulukların el sanatlarındaki geometrik formlarda bulduğunu anlatan Atalay, eserlerinde tesadüfi dokulara yer vermediğini vurguladı.
Eserlerinde, gelenekle hesaplaşma veya öteleme yerine, modernle tarihseli sentezleme çabasında olduğunu anlatan Atalay, “Eserlerime ev sahipliği yaparak sanatseverler ile buluşturan SANKO Sanat Galerisi’ne şükranlarımızı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise 330’uncu sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Galerimiz tamamen profesyonel bir anlayışla yönetilmektedir. Ulusal ve uluslararası birbirinden seçkin profesyonel sanatçıları ağırlayarak sanatseverlerle buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Zeugma, Fırat’ın Gerdanlığı yayını Atalay’a takdim etti.

Sergi açılışına, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Özer, Doç. Dr. Bayram Bozhüyük, Doç. Dr. İbrahim Halil Özkirişçi, Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Aliyev, Dr. Öğr. Üyesi Gülfem Marakoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Baba, akademisyenler, sanatseverler ve davetliler katıldı.

Atalay’ın 30 eserinin yer aldığı “Soyutlama ve Soyut Figüratif” temalı resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 19 Temmuz 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY

Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, güzel sanatlar alanındaki eşsiz vizyonu ve sanatsal tarzıyla uluslararası alanda tanınan bir isimdir. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Ana Bilim Dalı’nda lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde doktora derecesi almıştır. 2015 yılında Doçent, 2020’de Profesör unvanını almıştır.  Atalay, halen Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanıdır.

Atalay, 12’si yurt içinde, 5’i yurt dışında olmak üzere 17 kişisel sergi açmış, ulusal ve uluslararası birçok sanat çalıştayı ve sempozyumda yer almıştır.