Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen çiftçiye destek projeleri kapsamında Oğuzeli’nde coğrafi işaretli yerel ürün fidelerinin dağıtımı yapıldı. Oğuzeli Parkı’nda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İl Tarım Orman Müdürü Mehmet Karayılan, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımıyla yapılan 2 milyon fide dağıtım programıyla coğrafi işaretli kurulukların üretimine destek verilerek şehir ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlıyor.

Bahar dönemi ile beraber çiftçilerin fide taleplerini karşılamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı, yöresel ürünler olan Antep dolmalık patlıcanı, Nizip patlıcanı, Antep dolmalık biberi ve tarla domatesi fidesi desteği için ilçelerde çalışma yürüttü.

Fide dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli’nin tarım bakımından önemine değindi, tarımın gelişimi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, “İlk işe başladığımızda burada Sacır Deresi simsiyah akıyor, kokudan durulmuyor, sinek kaynıyordu. Hemen temizledik. Çiftçilerimiz gelip ne istediyse bütün isteklerini yerine getiriyoruz. Su sıkıntısı için çalışmalara başladık. Göletler yapılmış kanallar yoktu. Önce DSİ, sonra Büyükşehir ve Valilik ile 120 milyon TL’lik bütçe oluşturduk. Bugün hem açık hem kapalı kanalların yapımı sürüyor” dedi.

Adalet Eski Bakanı Gül ise çiftçinin ülke için önemini vurgulayarak, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın tarıma yönelik yatırımları büyük bir vizyon ortaya koyuyor. Başkanımız ‘Çiftçinin yanında olacağım’ diyerek ilgili daire başkanlığını kurmuş. Bu daire başkanlığı olmasaydı bu kadar değerli işler yapılamazdı. Bugün çiftçimizin yanında olan bir faaliyeti görüyoruz. Daha öncesinde 3 bin ton gübre dağıttı Büyükşehir Belediyesi. Bakanlıktan ise yem ve gübre için mali destekler yapıldı” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise, Oğuzeli’nin tarım alanında hem imkanı olduğu hem de üretim konusunda çiftçilerin sürekli çalışmayı sürdürdüğünü söyledi. Karayılan, Oğuzeli çiftçilerinin sulaya yönelik çalışmalarını müdürlük olarak maddi destek sağlanacağını bildirdi.