CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, çimentoya yapılan fahiş artışın ardından konuya ilişkin halen inşaat sektörünün bir çözüm beklediğini ifade etti. Deprem yaşanan bir bölgede bu artışın ciddi mağduriyetler oluşturacağını belirten Meriç, “Şu an en öncelikli sorun budur. Yerel yönetimler devreye girmelidir” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, çimento fiyatlarının 2021 Nisan ayında 130- 150 TL civarında olduğunu bu sayının 2023 Nisan ayında 2500 TL’ye çıktığını ve çimento fiyatının 36 ayda yüzde 1800’den fazla zamlandığını belirtti. Son olarak ise Çimento şirketlerinin 1 Nisan’da yaptıkları yüzde 40’lık zam açıklamasının vatandaşın hayallerine ket vurduğunu söyledi.  

Milletvekili Meriç, şu an devam eden kamu ihaleleri olduğunu ve bölgede depremden dolayı yeniden inşaat sürecinin başladığını, kent merkezinde yerinde dönüşüm mağdurlarının bulunduğu bir dönemde inşaat sektörünü göz göre göre durdurmanın akılcı olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

 “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz artık barınma krizine dönüşüyor. Ev almakta yapmakta her geçen gün daha da imkânsız hale geliyor. Çimento fiyatlarına bayramdan bu yana yüzde 43 zam geldi. Bu zam, inşaat sektöründe ciddi bir etki oluşturacak. Zaten yüksek olan fiyatlar daha da artacak. Ticaret Bakanlığının bu duruma el atması ve bu zammı önlemesi gerekiyor. Halk malum ekonomiyle geçim sıkıntısı çekerken çimentoya gelen zammın faturasını ödemek zorunda değil.”

Gaziantep’te yerel yönetimlerin bu konuyu derhal masaya yatırmaları ve bir çözüm bulmaları gerektiğini belirten Milletvekili Meriç; “Zammın makul bir sınıra oturtulması gerekiyor. Maliyet artışı gibi çeşitli nedenler göstererek 36 ayda yüzde 1800’den fazla zam yapmak akıl alır gibi değil. Yeni işlerin yapılması çıkmaza girecektir. Böyle bir fiyat artışı kabul edilemez ve izahı mümkün değildir. Zammın maliyetleri kurtaracak ve makul bir kar bırakacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Yerel yönetimlerimiz gerekeni yapmalı hem vatandaşlarımızı hem de inşaat sektörünü zor durumda bırakmamalıdır” dedi.