EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-09-2022 14:21

Çocuklar okula aç gidiyor!

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) öğrencilere okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için kampanya başlattı.

Çocuklar okula aç gidiyor!

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) öğrencilere okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için kampanya başlattı.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için okullarda eğitim verilmesi ve öğrencilere mutlaka beslenme desteğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan ÖVDER, çocukların beslenme hakkının koşulsuz olarak devlet tarafından sağlanması gerektiğini dile getirdi.

ÖVDER tarafından başlatılan kampanya ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

“Her dört çocuktan biri okula aç gidiyor. Birçok çocuğun beslenme çantasına ne koyacağını bilemeyen anneler, bir dilim ekmek bir meyve ile çocuklarının dengeli beslendiğini düşünmüyorlar elbet. Sağlıklı, doyurucu ve besleyici gıdaya her çocuğumuz ulaşabilmeli, fiziksel gelişimlerini sürdürmeleri sağlanmalıdır. Çocuklar sadece ailelerine değil, asıl bulunduğu topluma aittirler. Bu nedenle dengeli beslenmeleri, dengeli gelişimleri ülkenin geleceğine etki eden önemli bir fonksiyondur.

Beslenme hakkı, koşulsuz her öğrenciye DEVLET tarafından sağlanmalıdır. Bu hak devletin ertelenemez bir görevidir. Her çocuğa ücretsiz ve sağlıklı bir öğün yemek talep ediyoruz.

Okullarda bir öğün yemek neler getirir?

Okul devamsızlığını ve terkinin azalmasını sağlar. Beslenme bozukluklarının engellenmesini ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığının kazanılmasını sağlar. Ekonomik krizlerinde oluşan toplumsal dengesizliğin çocuklara yansımasını minimuma indirir. Sağlıklı beslenme ile eğitimde başarı artar, çocukların algılamaları gelişir, öğrendiğinden zevk alırlar. Dengeli bir toplumun gelişmesine önemli katkılar sunar.”

AdminAdmin