EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-11-2022 15:39

Güneydoğu ihracatı yüzde 4,5 arttı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Ekim ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artışla 1 milyar 124 milyon 270 bin dolara ulaştı.

Güneydoğu ihracatı yüzde 4,5 arttı

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Ekim ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artışla 1 milyar 124 milyon 270 bin dolara ulaştığını açıkladı.

Hem bölge hem de Gaziantep için tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracat değerine ulaştıklarını bildiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği ve küresel çapta karşılaştığı ekonomik buhranlar kendini sene sonunda iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gaziantep ve Bölge ihracatçılarımız, zorluklarla baş edebilmek için çalışmaktan ve üretmekten yine vazgeçmedi ve bu olumsuz tabloya rağmen rakamlarla yüzümüzü güldüren sonuçlara imza attılar. Çünkü bu atmosfer karşısında elde edilen başarı her zaman söylediğimiz gibi istikrarın resmidir. Bölgemizin ve Gaziantep’imizin ihracatçısı zorluklardan pes etmediği için zoru başarmaya devam etmektedir. Biz dünyayı etkileyen mevcut sorunlardan dolayı rekorları rafa kaldıracağımız bir dönem geçireceğimizi düşünürken ihracatçımızın başarısı ile yeniden il bazında beşinci sıraya yükseldik. Bu süreçte çalışmaya, üretmeye devam eden ve bu güzel tablonun mimarı olan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutlarım” dedi.

Kileci, “Küresel çapta içinde bulunduğumuz atmosferde yaşanan belirsizlik ve dalgalanmalara rağmen Bölgemizin çalışkan ihracatçıları istikrarını sürdürerek ihracat hedeflerine ulaşmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. Zorluklara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz ve mücadelemizin meyvesini yeni rekorlarla alıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bizlerin çalışmaktan ve tüm zorluklara rağmen üretmekten başka seçeneğimiz yok. Ayrıca buradan belirtmek isterim devletimiz her zaman ihracatçısının yanında. Malumunuz geçtiğimiz günlerde Yeni Nesil İhracat Desteklerinin tanıtımı yapıldı. Biz de Ticaret Bakanlığımızın uzmanlarını 11 Kasım Cuma günü bu yeni destekleri anlatmak ve ihracatçılarımızı bilgilendirmek amacıyla Birlik Hizmet Binamızda ağırlayacağız. Tüm Bölge ihracatçılarımızı görmeyi temenni ediyoruz” diye konuştu.

Bölge ihracatında en büyük paya sahip ülkeler ve ürün grupları hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin %42,1 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %16,3 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de %14,5 payla üçüncü sırada yer aldığını belirtti. 2022’in Ocak-Ekim ayları arasında toplam 194 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya,

İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ürün gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden makine halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, demir-çelik mamulleri ile meyve sebze konserveleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

Gaziantep’te ihracatın ithalatı karşılama oranının son 12 ayda yüzde 120,3 olduğunu ifade eden Kileci, “Gaziantep, dış ticaret verileriyle bizleri 2023 hedeflerimiz konusunda umutlandırıyor ve ihracatta ve sanayide marka bir şehir olma özelliğini sürdürüyor. Başarı hikayemizin katlanarak büyümesi en büyük temennimiz. Katma değeri yüksek, içerisinde yüksek teknoloji barındıran ürünlerin ihracatını artırmak için büyük gayret sergiliyoruz. Amacımız hem bölgemize hem ülkemize yüksek net döviz girdisi sağlamak” diye konuştu.

Kileci ayrıca; 2022 yılı Ekim ayında GAİB'e bağlı diğer illerden Kahramanmaraş'ın 113,9 milyon dolar, Mardin'in 95,6 milyon dolar, Malatya'nın 44,5 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 24,8 milyon dolar, Diyarbakır'ın 24,7 milyon dolar, Adıyaman'ın 8,9 milyon dolar ve Kilis'in 7,7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

AdminAdmin