EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-08-2022 18:15

Hedef alt ve orta kesime konut

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, arsa maliyetlerini düşürerek alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların uygun fiyata konut sahibi olmayı amaçladıklarını söyledi.

Hedef alt ve orta kesime konut

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ev sayısını çoğaltarak orta ve alt gelir grubunun daha kolay ev almasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep'in konut ihtiyacını karşılamak için Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Gazikonut tarafından yapılacak 14 bin konutluk projenin Kuzeyşehir ve Güneyşehir’de 887 evi kapsayan ilk etap çalışmalarını yerinde inceledi.

Gazikonut’un ilk etap çalışmalarında Kuzeyşehir’de 52 bin 500 metrekare inşaat alanında yürütülen çalışmalarda toplamda 387 konut yapılacak. 3+1 konut türünden 227, 2+1 konut türünden 160 adet yapılacak projede inşaat çalışmaları sürüyor.

500 konutu kapsayan ve 72 bin metrekare inşaat alanında yapımın sürdüğü Güneyşehir ilk etap çalışmalarında, 3+1 konut türünden 236, 2+1 konut türünden 264 adet yapılacak.


Gazikonut Kuzeyşehir birinci etap şantiyesindeki incelemeleri sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, büyüyen şehirlerin en temel konusunun konut ihtiyacı olduğunu, Gazikonut ile sorunun çözülmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Şahin, konut sorunu için kendi modellerini üretmeye başladıklarını belirterek,  “Bugün Gazikonut dediğimiz model, bu yeni çeşitlendirme modeli. Kendi şirketimiz üzerinde çalışıyoruz ve bizim avantajımız arsa. Arsa ile zaten yüzde 30 oranında maliyetler aşağı düşüyor, çok hızlanmamıza vesile oluyor. Kurumumuza büyük bir güven var. Hızlı bir şekilde bunu tamamlamak istiyoruz. Doğru finansal modelle çok hızlı bir şekilde halkımızı evine kavuşturmak istiyoruz" dedi.

 Şahin, Gaziantep'in  250 bin çalışanıyla bir işçi şehri olduğuna dikkati çekerek,  “Arz talebi dengelediği zaman bunun üzerinden asgari ücretli bir işçimizin kira öder gibi ev sahibi olacağı modelleri artırmamız gerekiyor. İşte o yüzden bunun için buradayız. ‘Daha fazla ne yapabiliriz?’, ‘Daha fazla nasıl çalışabiliriz?’, ‘TOKİ ile ortak nasıl üretebiliriz?’, ‘Finansal modelini nasıl yıllara yayarak bir işçinin ödeyeceği hale dönüştürebiliriz?’ sorularının yanıtlarını yapmaya çalışıyoruz bütün derdimiz bu" diye konustu.

Başkan Fatma Şahin, “Tek amacımız ev sayısını çoğaltarak orta gelir ve alt gelir grubunun daha kolay ev almasını sağlamak ve ‘Daha fazla nasıl model üretebiliriz?’ diyerek hasılat paylaşımından kat karşılığına kadar her türlü seçeneği masamızda. Bütün teknik arkadaşlarımızda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Konut meselesi memleketin en önemli meselesi. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bütün ekibimizle bu sorunu daha güçlü çözecek model içinde halkımızın emrinde ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz" dedi.

Vali Davut Gül ise TOKİ’nin yaptığı çalışmalarına değinerek, “Gaziantep’te Toplu Konut İdaresi toplamda 20 yılda 21 bin konut yaptı. Şu an inşaatı devam eden 5 bin konut var. Bakan Murat Kurum geldiğinde 15 bin ilave konut yapılacağını müjdeledi. Bu şu anlama geliyor: 20 yılda 21 bin konut yapıldı. Devam eden 5 bin ve yeni yapılacak 15 binle birlikte aslında 20 yılda yapılmış konut, 2-3 yılda yapılmış olacak. Büyükşehir Belediyemiz de 14 bin konut yapıyor. Hedef kitle kim? Hedef kitle dar gelirliler ve orta gelirliler. Yani piyasa şartlarında konut alamayacaklara Büyükşehir Belediyemizin ve TOKİ’nin farklı modelleriyle konut alma imkanı sağlanacak. Gaziantep’in konut sorunu çözülmeden hiçbir şeyi çözemeyiz. Ama görülüyor ki konutta da bu günümüz dünden daha iyi yarınımız da bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.

AdminAdmin