GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2022 15:23

İbrahim Ay davasında şoke eden kayıtlar

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ve Ay Medya Grubu Başkanı İbrahim Ay'ın tutuklu yargılandığı dosyada davanın seyrini değiştirecek belgeler ortaya çıktı.

İbrahim Ay davasında şoke eden kayıtlar

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ve Ay Medya Grubu Başkanı İbrahim Ay'ın tutuklu yargılandığı dosyada davanın seyrini değiştirecek belgeler ortaya çıktı. Cezaevinde bulunan ve verdiği dilekçe ile Ay’ın yargılanmasına neden olan Selçuk Yiğit'in, babası Seydi Yiğit ile yaptığı görüşmelerdeki ses kayıtları olaya yeni bir boyun kazandırdı.

İbrahim Ay'ın avukatları İskender Kahraman, Bektaş Şarklı ve Deniz Atar, dava dosyasında yer alan ses kayıtlarının dökümünü kamuoyu ile paylaştı. Dosya ile ilgili gizlilik kararının kalkmasının ardından ortaya çıkan ses kayıtlarının İbrahim Ay'ı tutuklatmak için kimlerin nasıl bir tezgah kurduğunu gün ışığına çıkardığını belirten avukatlar, Selçuk Yiğit'in babası Seydi Yiğit ile cezaevindeki görüşmelerine ilişkin resmi tutanak altına alınan ses kayıtları ile ilgili şunları söylediler:

 “Emniyet tarafından deşifre edilen ve resmi tutanak altına alınan ses kayıtlarına göre, Mahmut Özkılıç'ın avukatı Hüseyin Tank, cezaevinde tutuklu olan Selçuk Yiğit'in ailesi ile irtibat kurarak, pazarlık yapıyor. Baba Seydi Yiğit, oğlunun tutuksuz yargılanma karşılığında her şeyi yapacağını söylüyor. Ardından 'Taşdoğan' adlı kişi devreye giriyor. Ses kayıtlarında, Taşdoğan'ın, 'Evraka Ankara da olumlu bakıyor' dediği yer alıyor. Selçuk Yiğit, 'Madem o kadar güçlüsünüz, beni çıkarın, ne isterseniz yaparım' diyor. Selçuk Yiğit'e 3-5 ay içinde tahliye garantisi veriliyor. Pazarlığa göre, Selçuk Yiğit, olayın azmettiricisinin İbrahim Ay olduğuna dair bir dilekçe yazacak. Bunun karşılığında da Mahmut Özkılıç, Selçuk Yiğit'ten şikayetçi olmadığı, onun olayla ilgisinin bulunmadığı ile ilgili Savcılığa dilekçe verecek. Ses kayıtlarına göre, Taşdoğan adlı kişi Mahmut Özkılıç ile Selçuk Yiğit'in ailesini bir araya getirmek için devreye giriyor. Tahliye sözü tekrarlanıyor. Hatta Taşdoğan adlı kişi, 'Cumaya iş bitecekmiş' diyor. Ses Kayıtlarının bir bölümünde, cezaevindeki Selçuk Yiğit babasına, 'Sen aldın demi? Tamamını aldın demi onlardan?' diye soruyor. Babası da, 'Biraz daha koparmaya çalışıyorum. 300-500 falan daha' diye yanıt veriyor.

Ses kayıtları bir bütün olarak incelendiğinde, Selçuk Yiğit'in olayın azmettiricisinin İbrahim Ay olduğu yönünde bir dilekçe vermesinin karşılığında tahliye ve para sözü aldığı açıkça görülüyor. Para ödemesi de yapılmış. Çünkü babası Seydi Yiğit'in parayı aldığını, ancak 300-500 daha koparmaya çalıştığını söylemesi kirli pazarlığı gözler önüne seriyor.

Olayın en ilginç noktalarından birisi de, kirli pazarlıklarla ilgili bu belgeler dosyada yer almasına rağmen, ne gariptir ki soruşturma Savcısı Cihan Toprak, hazırladığı iddianamede bu belgelerden bir satır bile bahsetmiyor. İbrahim Ay'ın lehine olan, hatta tüm iddiaları çürüten bu belgelerin iddianamede yer almaması İbrahim Ay'ın tutuklanması ile ilgili bir hukuksuzluğun olduğunu açıkça ortaya koyuyor.”

AdminAdmin