EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-09-2022 17:04   Güncelleme : 02-09-2022 17:06

İhracat rakamları Gaziantep'te açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ağustos ayı ihracatının yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar olduğunu açıkladı.

İhracat rakamları Gaziantep'te açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ağustos ayı ihracatının yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin de katılımıyla Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıklayan Bakan Muş, Gaziantep'in geçen yıl 10 milyar doları aşan ihracatla ülkenin en büyük 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Küresel büyümenin önümüzdeki dönemde ciddi şekilde yavaşlamasının beklendiğini belirten Muş, “Ağustos ayı öncü göstergeleri son iki çeyrektir küçülen ABD'nin yanı sıra özellikle Avrupa'da beklentilerin de üzerinde bir yavaşlamaya işaret etmektedir. PMI verileri, Avro Bölgesi için son 18 ayın en düşük seviyesine gerilemiştir. Alman Merkez Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’da bir resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun artmaya devam edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde enerji dar boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkemizin en büyük ihracat pazarlarında resesyon ihtimali güçlenmektedir. Öte yandan, Ukrayna'da devam eden savaş ve Tayvan’da artan gerilim küresel ekonomi için önemli riskler barındırmaktadır” dedi.

Küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini vurgulayan Muş, “2022 yılının ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de büyüme ivmesini sürdürerek yüzde 7,6 oranında büyüdük. Mal ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 puan olarak gerçekleşmiştir. Gerçekleşen yüksek oranlı büyümenin yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup ihracat büyümenin itici gücü olmaya devam etmiştir” diye konuştu.

Ağustos ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar olduğunu açıklayan Muş, “Yılın 8 ayında toplam 165,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 28 oranında artışla 54 milyar dolara yükselmiştir. Ağustos ayı ithalatımız ise 32,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu ithalatın 8,7 milyar doları, yani yüzde 27’si enerji kaynaklıdır” dedi.

 

 

AdminAdmin