Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), bölgenin Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Bölgenin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 oranında artarak 1 milyar 3 milyon 114 bin dolar olarak gerçekleşti.
Bölgenin ihracat üssü Gaziantep’in ihracatı ise Mayıs ayında yüzde 19,7’lik artış ile 872 milyon 262 bin dolar oldu.
Hem Bölgenin hem de Gaziantep’in tarihteki en yüksek Mayıs ayı ihracat rakamlarına ulaşmasını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Üretim ve ihracatımız açısından oldukça umutlu ve yüksek beklentilerle girdiğimiz 2023 yılı ne yazık ki tarihte eşi benzeri çok az görülen bir deprem felaketiyle bizi karşıladı. Devlet ve millet el ele verip hızla yaralarımızı sararken bir yandan da üretme sorumluluğumuzun bilinciyle çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Çok şükür yavaş yavaş çalışmalarımızın meyvelerini almaya başlıyoruz" dedi.

İhracatta yüzde 40’ların üzerini gören çok sert düşüşleri gördükleri Şubat ayından sonra düşüşlerin kademeli olarak azaldığını belirten Kileci, "Bugün ise Mayıs ayında 1 milyar dolar barajını aştığımızı söylemekten oldukça mutluluk duyuyorum. Bu tabloya acısını kederini bir kenara bırakıp üreten işçilerimiz ve sanayicilerimizin çabalarıyla tekrar ulaşabildik. Özellikle Mayıs ayından sonra gelecek dönemde üretim kapasitemiz ve ihracatımız hakkındaki tahminlerimiz çok daha iyimser olmaya başladı. Bu süreçte rehavete kapılmadan toparlanma sürecinin devam ettiğinin bilincinde olmak hayati önemde. Çalışma azimlerini daima muhafaza eden emekçilerimiz ve sanayicilerimizle ihracatta bölgemizi tekrar hak ettiği konuma getirip ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız" diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri yüzde 40,7 payla ilk sıradaki yerini korurken, AB Ülkeleri yüzde 15,2’lik payla ikinci ve Afrika ülkeleri ise yüzde 14,6’lık payla üçüncü sırada bulunuyor. 
2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde 188 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci; “Ocak-Mayıs ayı ihracat tablomuzu incelediğimizde; Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Suudi Arabistan,
Almanya, İtalya, Libya, İsrail ve Rusya Federasyonu’nun Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer aldıklarını görüyoruz. Gelecekte ihracatımızı artırmak, ihracat yaptığımız ürün grupları ve ülkeleri çeşitlendirmek için gereken adımları atmaya devam edeceğiz. Önceki aylarda olduğu gibi Mayıs ayında da tanıtım etkinlikleri ve fuarlara katılım sağlayarak Birliğimizi ihracat sahasında temsil etmeye devam ettik" şeklinde konuştu.

Bölgenin lokomotif ili Gaziantep’in Mayıs 2023’te ulaştığı 872 milyon dolarlık ihracatla tüm iller arasında en çok ihracat gerçekleştiren 6. il olduğunu söyleyen Kileci, Hedeflerinin yeniden ilk 5’e girip kalıcı bir yer elde etmek olduğunu belirti.