SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2022 13:21   Güncelleme : 18-11-2022 13:23

Kafedeki doktor hayat kurtardı

Gaziantep'te ailesiyle birlikte bir kafede yemek yerken kalbi duran kadın, aynı kafede yemek yiyen doktorun müdahalesiyle ölümden kurtuldu.

Kafedeki doktor hayat kurtardı

Doktorun Kafedeki İlk Müdahalesi ile Hayata Döndü
Gaziantep’te yaşayan 29 yaşındaki Cemre Kılıç geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te yakınlarıyla bir kafeye gitti. Aniden fenalaşarak kalbi ve solunumu duran Cemre Kılıç’a, kafede ailesiyle oturan Medical Point Gaziantep Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Gök ve Abdulkadir Yüksel Hastanesi Anestezi Teknisyeni Tuğba Gök tarafından acil müdahalede bulunuldu. Eşiyle birlikte acil müdahalede bulunan Uzm. Dr. Murat Gök tarafından yapılan doğru müdahale ile Cemre Kılıç hayata tekrar ‘merhaba’ dedi.
Medical Point Gaziantep Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Gök, ‘’ Hafta sonu için ailemle bir kafede yemek yemeye gelmiştik. Arka masamızda bulunan hanımefendinin fenalaştığını gördük. Panik halinde insanların hanımefendiye yardım etmek için müdahale etmek istediklerini gördük. Yanlış müdahalenin önüne geçmek adına eşimle beraber hastanın durum değerlendirmesini yaptık ve hastanın solunumunun olmadığını fark ettik. İlk olarak hava yolunu açtık. Hastanın nabzının da olmadığını fark etmemizle birlikte, hastanın kalbinin ve solunumunun durduğunu da tespit ettik. Vakit kaybetmeden kalp masajına başladık. Ambulans gelene kadar eşimle birlikte hastaya kalp masajı ve solunum desteği yapıldı. Sonrasında hasta ambulansa nakledilerek hastaneye sevk edildi. Cemre Hanım şu an oldukça iyi beni de hastanemizde ziyarete geldi. Cemre Hanım’a sağlıklı bir yaşam diliyoruz’’ dedi.
Anestezi Teknisyeni Tuğba Gök ise sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Cemre Hanım’a ilk müdahale ettiğimizde çenesi kilitlenmişti eşimin de desteği ile CE Manevrası yaparak solunum yolunu açtık. ‘’Bak, Dinle, Hisset’’ yöntemiyle solunumunu değerlendirdik. Nabzına baktığımızda nabzın olmadığını fark ettik ve kalp masajına başladık. Çok şükür hayata döndü” diye konuştu.

 

AdminAdmin