Gaziantep’te düzenlenen “Kökünü Kurutma Operasyonunda 149 uyuşturucu satıcısı gözaltına alındı. Sahur vakti düzenlenen operasyon hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 179 hedefin olduğu operasyonda 1529 polisin görev aldığını açıkladı.

Operasyonu yöneten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi binasında düzenlenen basın toplantısında, sahur vaktinde kentte Kökünü Kurutma Operasyonu gerçekleştirildiğini açıkladı.  Uyuşturucuyla mücadelenin büyük bir inanç ve kararlılıkla devam ettiğini belirten Bakan Soylu, yapılan çalışmaların önemine dikkat çekerek bugün itibariyle bir çoğu uyuşturucu imal ve ticaretinden olmak üzere 126 bin kişinin cezaevinde olduğunu söyledi.

Yaptıkları çalışmalarda uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu metruk binaların yıkılması da dahil olduğunu vurgulayan Soylu, “Bu kapsamda 124 bin binadan 110 bini ya yıkılmış ya da rehabilitasyona uğramıştır. Bu geri kalan 14 bin binanın da yıkılma işlemi devam etmektedir” diye konuştu.

Ülkemizde eyuşturucuya bağlı doğrudan ölüm sayısının son 6 yılda 941’den 270’e düştüğünü söyleyen Soylu, “Yapılan çalışmalar neticesinde büyük yakalamalar gerçekleştirerek büyük tehditleri bertaraf ettik. Uyuşturucuyla mücadeleyi milletle birlikte yamak için kampanyalar düzenliyoruz. Bu kapsamda En İyi Narkotik Polisi Anne uygulamasını ortaya koyduk ve aynı zamanda uyuşturucuyla mücadelede tarihinde ilk defa illerdeki risk durumunu ölçtük. İllerde 40, ilçelerde ise 32 kriterle riskleri belirledik. 65'in üzerindeki vilayette kanalizasyonlardan aldığımız atıklarla uyuşturucunun miktarını, nev’ini sürekli karşılaştırma kabiliyetine sahip olan, bunun yanında birçok izleme ve müdahale mekanizmasını sağlayabilir hale geldik. Bugünkü 49. Kökünü Kurutma Operasyonu gibi 48 tane Kökünü Kurutma Operasyonu yapmış, birçok suçluyu yakalamış ve cezaevine göndermiş Türkiye, aynı zamanda bir adım daha atmıştır. Bu kapsamda uzun zamandır Adalet Bakanlığımızla üzerinde çalıştığımız ve TBMM'ye önerdiğimiz süreç, başarıyla tamamlanmıştır. Böylelikle özellikle met amfetamin, captagon ve bonzai gibi sentetik uyuşturuculara yönelik yeni bir düzenleme ortaya konmuş, bunun neticesinde sentetik uyuşturucu nevi ve uyarıcılarının imal ve ticareti suçunda ceza alt sınırı 10 yıldan 15 yıla çıkarılmıştır. Sadece bu değil aynı zamanda yine aynı düzenlemeyle uyuşturucu uyarıcı madde bulundurmak ve kullanmak suçundan haklarında alınan kamu davasının ertelenmesi ve denetimli serbestlik kararı verilenlere farklı cezalar verilebilecek ilave yükümlülükler getirebilecek bir tanımlama gerçekleştirilmiştir. Bu da aynı zamanda bir erteleme süreci içerisinde yeniden uyuşturucu kullanıp kullanmamakla ilgili sürpriz testler yapabilme imkanı tanımıştır” diye konuştu.

Yapılan yeni yasal düzenlemelerle cezaevinde bulunan hükümlülere rehabilitasyon imkanı da tanındığını vurgulayan Bakan Soylu, "Sağlık Bakanlığımızın da rehabilitasyon konusunda yapmış olduğu bir hazırlık kamuoyuyla paylaşacağı bir süreç söz konusu. En önemli meselelerden bir tanesi, özellikle annelerin bizlerden istediği konulardan bir tanesi zorunlu rehabilitasyon ve tedavi uygulamasıdır. Bu da biraz önce bahsettiğim kanunla beraber TBMM'den resmi gazete ile yürürlüğe girmesiyle birlikte başlamıştır. Yani hakimler 48 saat içerisinde zorunlu tedavi ve rehabilitasyon uygulamasına başlayabilme imkanına sahiptirler. Zorunlu tedavi ve rehabilitasyon cezaevlerinde de uygulanabilecektir ve buna yönelik yeni cezaevleri de inşa edeceğiz” dedi.

Gaziantep'teki operasyonun detaylarını açıklayan Bakan Soylu şu bilgileri verdi:

“49. Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 179 hedef belirlenmiş, 179 hedefe saat 04.45 itibarıyla 1529 polis ve jandarmanın katılımıyla operasyon başlatılmıştır. Bu operasyonu da arkadaşlarımız başarıyla gerçekleştirmiş ve şu ana kadar 179 hedefin 149'unu yakalamış oldular. Allah onlardan razı olsun, çalışmalarına aynı şekilde devam ediyorlar. Dün de uzun zamandır takip ettiğimiz ve 24 yıllık cezasından kaçan, hem de bir çok uyuşturucu suçundan açık dosyası bulunan bir uyuşturucu baronunu İstanbul emniyetimiz, istihbaratımız ve Narkotik Başkanlığımız ortaya koyduğu çalışmayla yakalamıştır."

 

13.04.2023