EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-09-2022 17:36

Nurdağı yolu duble olacak

Gaziantep-Nurdağı karayolu 2x2 bölünmüş yol olarak haline getirilecek.

Nurdağı yolu duble olacak

Nurdağı yolu duble olacak

Gaziantep-Nurdağı karayolu 2 şerit geliş, 2 şerit gidiş haline getirilecek. Duble yolun temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katıldığı törende atıldı.
Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Nurdağı-Musabeyli Ayrımı-Gaziantep Yolumuzun temel atma töreninde Gaziantep’in ulaşım ağının gücüne güç katacak olan bu eşsiz proje vesilesiyle sizlerle yeniden bir araya gelmekten gururluyum. Gelişmiş bir medeniyetin ve güçlü bir ülkenin en önemli göstergelerinden biri de sahip olduğu ulaşım ağı ve altyapısıdır. Karayolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez ulaşım modları arasında yer almaktadır.  Hem uluslararası hem de yurtiçi taşımacılık faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak hayati bir fonksiyona sahiptir. Yüksek kalitede, kesintisiz, konforlu ve en üst düzeyde güvenli bir hizmet sunan, yenilikçi değerlerle bezenmiş, eşit, dengeli, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, tüm vatandaşlarımız için etkin bir karayolu ulaşımına imkân sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir" dedi.

Bakan Karaismailoğlu  "Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılım, her alanda gözle görülür biçimde vücut bulmuştur. 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi; ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşım hızını güvenli, konforlu hâle getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Karayollarımızdaki tünel uzunluğunu, 13 kattan fazla artırarak, 664 kilometreye çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşımı hızı güvenli, konforlu hâle getirdik" diye konuştu.

20 yıl önce yaklaşık 8 milyon olan araç sayısı bugün 26 milyona çıkmış olmasına rağmen bölünmüş yol ağı ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttıklarını söyleyen Karaismailoğlu, "Konforlu ve emniyetli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik. Durmak yok, yola devam diyerek, 2053 yılına kadar karayolu hedeflerimizi de belirledik. Önümüzdeki otuz yılda; Bölünmüş yol uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine,  Otoyol uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak için büyük bir çaba gösteriyoruz" dedi.

İhracat hacmi bakımından en önde gelen iller arasında yer alan Gaziantep’i ulaşım ve iletişim altyapısıyla daha da ileri taşımayı boyun borcu olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, "Bu noktada son 20 yılda Gaziantep’in ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 20 milyar 305 milyon lira üstünde yatırım yaptık. 2003’te 116 kilometre bölünmüş yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün yaklaşık 4 milyar lira proje bedeli ile;
Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu,
Islahiye-Hassa-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu,  Gaziantep-Kilis Yolu gibi 14 ayrı karayolu güzergahı ve projemizde de çalışmalarımız devam ediyor. Ve şimdide Nurdağı-Gaziantep Devlet Yolu. Mevcut Nurdağı-Gaziantep Yolu ğır taşıt trafiğinin Mersin ve İskenderun Limanlarına ulaşımındaki ana arterlerden biri. Bu nedenle yolumuzu 54 km uzunluğunda, 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.Nurdağı-Gaziantep Devlet Yolu’nun tamamlanıp hizmete sunulmasıyla; Çok daha güvenli, konforlu ve hızlı erişim imkânı tesis edeceğiz. Trafik güvenliğini en üst seviyeye çıkaracağız. Bölgede ulaşım hizmeti sağlayan otoyol ve devlet yolu arasında ulaşımın daha dengeli dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya kadar çıkan güzergâhı 30 dakikaya düşüreceğiz. Zamandan 68 milyon TL, akaryakıttan 47 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 115 milyon TL tasarruf edeceğiz. Karbon salınımı da 9 bin 586 ton azaltacağız" görüşünü dile getirdi.
Güvenli, hızlı ve kolay ulaşım; ticaretin, üretimin ve ihracatın en önemli bileşeni olduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:
"Çünkü doğru zamanda, doğru yerde, doğru miktarla bulunmak ticaretin altın kuralıdır. Bu noktada bölünmüş yol olarak dizayn ettiğimiz yeni yolumuz ile Gaziantep’in hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak bölgedeki ekonomi hacminin büyümesine önemli bir katkı sağlayacağız. Bu düşüncelerle temelini attığımız Nurdağı-Gaziantep Devlet Yolu’nun başta Gaziantep olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor,  projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projemizin açılış töreninde de buluşmak dileğiyle sağ olun, var olun; kalın sağlıcakla" dedi.

AdminAdmin