EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-02-2022 15:42

Okullar daha temiz

Gaziantep'te Valilik koordinasyonunda temin edilen 4,6 milyon liralık temizlik malzemesinin okullara dağıtımı başladı. 

Okullar daha temiz

Gaziantep'te Valilik koordinasyonunda temin edilen 4,6 milyon liralık temizlik malzemesinin okullara dağıtımı başladı. 

Gaziantep Valiliği koordinesinde, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Okulum Temiz Projesi” kapsamında tüm okullara temizlik malzemesi temin edilerek dağıtımı gerçekleştirilmeye bu sene de devam ediliyor. Eğitim öğretim döneminin başlaması ile YİKOB tarafından temin edilen temizlik malzemelerinin dağıtım töreni düzenlendi.

Bahattin Alagöz İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Haberleri">Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Kılıçparlar ile ilgili birim amirleri katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül şunları aktardı: “Temiz Okul Projesi, Sanayi Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokoldü. Bu proje ile okullarda temizlik ile ilgili bir standart oluşturuldu. Bunlar lavabolarda, sınıflarda, koridorlarda olması gereken malzemeler ve işaretlemeler. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyemizle dönem başında okullarımızın tamamını bu standarda kavuşturmuştuk. Bir şeyi yapmaktan ziyade, onu sürdürülebilir kılmak daha önemli. Malzemeler tükeniyor, yeni okullar açılıyor. Yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Okullarda ikinci dönemin başındayız, yine Büyükşehir Belediyemizle birlikte eksik olan malzemeleri tamamlıyoruz. Yeni açılan okulların standartlarını yükseltiyoruz. Temizliği sürdürülebilir kılmak için bu malzemeleri aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sağlıklı temiz bir şehir diliyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şöyle konuştu: “Pandemi sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Bilim Kurulu’nda çıkan genelgeleri en iyi ve güçlü şekilde uygulayan şehir olduk. Bugün bunun bir göstergesi bu. Güvenli okul, temiz okul bizden istenen ve Bilim Kurulu’ndan çıkan karardı. Okulun güvenli olması için önce bu temizlik malzemelerinin ulaşabilir olması gerekiyor. Çocukları korursak, ancak okulları koruyabiliyoruz. Okulları koruduğumuz zamanda mahalleri korumuş oluyoruz.”

Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı konuşmasında şunları belirtti: “2021/2022 eğitim öğretim yılının başından itibaren yüz yüze eğitim devam ediyor. Yüz yüze eğitimin devam etmesindeki en büyük destek de okullarımıza vermiş olduğumuz temizlik malzemesi ve alınan salgın tedbirleridir. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından sınıflar gezilerek öğrencilere hediyeler dağıtıldı. Akabinde Öğretmenlerle bir araya gelen Vali Davut Gül ve beraberindeki heyet, okulun eksikliklerinin giderilmesi ve öğrencilerin daha iyi yetiştirilmesi için yapılması gerekenler konusunda öğretmenlerle istişarelerde bulundu.

Sonrasında okulun içerisinde yer alan çeşitli alanlarda beceri kurslarına katılan kadınlarımızın meslek edinerek aile bütçelerine katkıda bulunma fırsatı elde ettiği Şehitkamil Kaymakamlığı’na ait Aile Destek Merkezi (ADEM) gezilerek üretilen ürünler incelendi.

Eğitim ve öğretime devam eden okullarda pandemi süreci içerisinde temizliği en üst seviyede tutarak öğrencilerin daha sağlıklı eğitim almalarını sağlamak ve fiziki ortamlarını iyileştirmek amacıyla hayata geçirilen hijyen malzemesi temin sürecinde bu yıl toplamda 4.6 Milyon TL tutarında temizlik ürünü Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından alınarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi         

 

AdminAdmin