GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2022 12:03

Provakatörler yine işbaşında

Gaziantep'te belediyenin kışa hazırlık için ihaleyle topluca kazdırdığı mezarlar yine provokatörlere malzeme oldu.

Provakatörler yine işbaşında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin kış ayları öncesinde zor koşullar için önceden ihaleyle kazdırdığı mezar görüntülerini sosyal medyada “Şehitlikte toplu mezar hazırlıyorlar, savaş çıkaracaklar” şeklinde paylaşanlara belediyeden sert yanıt geldi.

Toplu mezar kazıldığı öne sürülerek halkın paniğe sürüklenmek istendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Önceki yıllarda da bu konuyla ilgili açıklama yapılmıştır. Vatandaşlarımızın kaynağı belli olmayan sosyal medya paylaşımlarına itibar etmemelerini rica ederiz” denildi.

Sosyal medyada M.H. adlı bir kişi tarafından paylaşıan bir videoda Gaziantep'teki bir şehitlikte “toplu mezar kazıldığı” öne sürüldü. Video daha sonra farklı kişiler tarafından hızla yayılarak belediye, valilik ve hükümet aleyhine bir propagandaya dönüştürüldü.

Konuyla ilgili belediyeden yapılan açıklamada toplu halde mezar kazılması hazırlıklarının büyükşehirler için rutin bir uygulama olduğu belirtildi. Açıklamada, “Gaziantep gibi nüfusu 2 milyonu aşmış, günlük en az 35 cenazenin olduğu şehirlerde bu durum, cenaze hizmetlerinin yetişmesi açısından elzemdir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye'de olağanüstü bir afet durumunda kullanılmak üzere belli miktarda mezarın hazır edilip AFAD Başkanlığına bildirmesi gereken iller arasındadır. Bunun dışında meteorolojik zorunluluklardan, kış aylarındaki soğuklar sonucunda toprağın donması sebebiyle ciddi miktarda mezar yerinin hava koşulları daha uygunken kazılıp kış aylarına hazır tutulması gerekmektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki yıllarda da bu konuyla ilgili açıklama yapılmıştır. Ancak bu sene konunun daha farklı ve toplumu olumsuz anlamda etkilemek amaçlı kullanıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın kaynağı belli olmayan sosyal medya paylaşımlarına itibar etmemelerini rica ederiz” denildi.

AdminAdmin