GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-12-2022 16:49

Raybüs’te hedef 5 bin yolcu

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep-Nizip arasında seferlere başlayan Raybüs ile günde 5 bin yolcu taşınmasının hedeflendiğini söyledi. 

Raybüs’te hedef 5 bin yolcu

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile beraberindeki heyet yapılacak açılışlar için Nizip’e Raybüs ile geçti.  Nizip- Gaziantep arasında yapılan Raybüs projesinin yol iyileştirmesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapmış, Gaziantep Valiliği koordinesinde Devlet Demiryolları tarafından da yeni  Raybüs seferleri başlatılmıştır. 49 kilometrelik hatta yolculuk yapan protokol, yolculuk sonrası yaptıkları açıklamalarda vatandaşların talepleri doğrultusunda sefer sayılarının arttırılarak saatlerin yeniden düzenleneceğini söyledi. 

Değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, Nizip ile Gaziantep şehir merkezinin etkileşiminin fazla olduğunu söyleyerek konuşmasında şunları aktardı:

“Hem güvenli yolculuk var aynı zamanda da ekonomik anlamda Gaziantep ile Nizip’i birbirine bağlayan önemli bir yatırım. Bu yatırımla birlikte Nizip daha çok gelişecek, Gaziantep bir adım daha ileri gitmiş olacak. Raybüs’ ün bir güzel yanı GAZİRAY ile entegre olması. Raybüs ile Gaziantep’e gelen, GAZİRAY ile organize sanayi bölgesine kadar gidebilecek. Dolayısıyla ulaşımdaki akıllı ulaşım mantığı hayata geçmiş olacak. Gelen talepler doğrultusunda sefer sayıları ve saatler ayarlanacak.”

Raybüs deneyimi sonrası açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, takım ruhuyla Raybüs’ ün yapıldığını söyleyerek şunları ifade etti: “ Gaziantep ile bu bağlantıyı sağladığımızda hem Gaziantep kazanacak hem de yaşam kalitemiz ve hedeflerimizi çok hızlı artacak. Yeşil Nizip’e yeşil ulaşım çok yakıştı. Bu güzel gün de Bereketli Hilal’in ortasında, Yeşil Nizip’e gidiyoruz. Yeşil Nizip; Zeugma, tarih, şifa, lezzet demek. Nizip’in önü, geleceği çok açık. Nizip’in kalkınması için yerel olarak altyapı sağlanıyor. Biz de bu kalkınma için gereken ne ise bunu başarıyoruz. Bu bir Gaziantep Modeli. İklim dostu, çevre dostu ulaşım aracımız hayırlı olsun.” dedi.

 

Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Gaziantep – Nizip arası ulaşımın Raybüs ile emniyetinin arttığının altını çizerek, “Raybüs seferleri ile beraber artık Nizip Gaziantep’in taşra ilçesi değil metropol ilçesi olma yolunda hızla ilerliyor. Nizip’ten çıkan bir hemşerimiz artık Gaziantep merkezden gerek tramvay gerekse GAZİRAY ile her tarafa ulaşabilecek bir konuma geldi. Bu projelerle birlikte Gaziantep’e özellikle de organize sanayi bölgesinde iş arayan insanlarımızın istihdam oluşturması için ulaşım rahat olacak. Bu gelişmişliğin bir simgesi. Nizip’te artık karayolu ile beraber demiryolu oluştu. Ulaşılabilirlik bakımdan Nizip tüm imkanları olan bir ilçe haline geldi” diye konuştu

HEDEF GÜNLÜK 5 BİN YOLCU

Nizip ile Gaziantep arasında konforlu ve emniyetli ulaşım sağlayan, GAZİRAY ile entegre çalışan Nizip Raybüs, Gaziantep Garı ile Nizip Garı arası hizmet veriyor. 2 vagon ve 126 kişilik kapasite ile hizmet veren Raybüs 25 gün içerisinde toplam 3 bin 600 yolcu taşıdı. İlerleyen günlerde Raybüs’ ün kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte günlük 5 bin yolcu taşıması hedefleniyor.

 

 

 

 

AdminAdmin