GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-05-2022 14:25

Sağlıkçılarda büyük buluşma

Sağlık Sen Gaziantep Üniversite Şubesi,  850 sağlık çalışanının katılımıyla etkinlik düzenledi. 

Sağlıkçılarda büyük buluşma

Sağlık Sen Gaziantep Haberleri">Gaziantep Üniversite Şubesi,  850 sağlık çalışanının katılımıyla etkinlik düzenledi. 

Burç Park'ta düzenlene kahvaltıyla başlayan etkinlikte konuşan Sağlık Sen Gaziantep Üniversite Şube Başkanı Cuma Kerkez, “Sağlık-Sen, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunu şiar edinmiş, milli ve manevi değerlere sahip erdemliler hareketinin adıdır” dedi.

Pandemi sürecinde gece gündüz demeden fedakarca çalışan sağlık ordusunun her zaman yanında olduklarını belirten Kerkez, üye sayılarını artırarak bir kez daha yetkili sendika olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.
Geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz bu kahvaltı programımızda  çalışanlarımızla  ve üyelerimizin aileleriyle birlikte bir arada olduklarını .stresten uzak  maral ve motivasyonlarının yükseldiğini . mutlu ve yüzlerindeki  gülümsemelerinden memnun olduklarını  söyledi.
Şube Başkanı Cuma Kerkez, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik beklenen yasal düzenlemelerin  bir an önce meclisten çıkmasını beklemekte olduklarını dile getirdi. 

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Arif Özaydın ise, "Çalışanlarımızla bizleri bu güzel ortamda bir araya getiren bu anlamlı günde 19 Mayıs   Gençlik ve Spor bayramını  kutlayarak; gençliğin zihinde olduğunu hepimizin kendini genç gördüğünü kendimize her alanda yetiştirmek için çok çalışmak gerektiğini   söyledi.  Rektör Özaydın  sözlerine  şöyle devam etti: Sağlık çalışanlarının bu pandemi sürecinde  müthiş işler yaptıklarını  dile getirerek  onlara teşekkür ederken konu sağlıksa gerisi tefferuattır diyerek  sağlık çalışanı kardeşlerimin  sorunlarının  çözülmesi noktasında yanlarında olduklarını  dile getirdi. Pandemi sürecinde bazı  ekonomik sıkıntılar yaşanmasına rağmen   bunların geçici olduğunu,  bir  ekonomist olarak  söylüyorum  bu ekonomik sorunlarımızıda birlik beraberlik içinde  kolaylıkla üstesinden   geleceklerine  inanıyorum" dedi.

Programda konuşan Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu ise kuruluşlarından bu yana eşitlik, hakkaniyet ve adalet misyonuyla hareket ettiklerini söyledi.

Fedakarlık timsali sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alabilmeleri için son ana kadar mücadele edeceklerini belirten Barutcu, “Sağlık-Sen her zaman doğrunun, haklının, mazlumun yanında haksızlığın, zulmün karşısında olmuştur. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz” dedi.
Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının emeklerini korumak için var güçleriyle mücadele ettiklerini kaydeden Barutcu, “Sağlık-Sen’in gücü birlik ve beraberliğimizden geliyor. Teşkilatımız giderek büyüyor. Biz asla inandığımız yoldan, davamızdan geri durmuyoruz. Mücadele ediyor ve sorunların üstesinden gelmeye devam ediyoruz. Çünkü biz inanmış bir teşkilatız” ifadelerini kullandı. 


Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise sendikal gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında Sağlık-Sen’in büyük bir aile olduğunu belirterek, sağlık  çalışanlarının  mali ve özlük haklarını daha ileriye taşımak için mücadele ettiklerini anlattı.
Durmuş, “Sendikal hareketimizin odak noktası her zaman sağlık  çalışanlarımızın çıkarları oldu. Onurluca, eğilmeden, kırmadan ve dökmeden alın terinin hakkını savunuyoruz. Bizler, inandığımız davadan asla taviz vermeyiz” dedi. 

6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımları hakkında da bilgi veren Durmuş, hem masada hem sahada sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için büyük bir mücadele verdiklerini ifade etti. Bu mücadele sonucunda önemli kazanımlara imza attıklarının altını çizen Durmuş, “Sabit ek ödemelerdeki yüzde 20 artış, gerçekten çok önemli bir kazanımdır. Genel kazanımlara, hizmet kolumuzdaki kazanımların da eklenmesiyle sağlık çalışanlarının gelirlerinde önemli bir artış sağlamış olduk” dedi.
Şu anda en önemli gündem maddelerinin 3600 ek gösterge olduğunu belirten Durmuş, ek göstergenin lisanser sağlık çalışanları kapsayacağını hatırlattı. Durmuş, ek gösterge artışının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde çıkması için mücadele verdiklerini söyledi. Gündemde olan sağlık çalışanlarının ücretlerine yönelik yapılacak düzenlemenin de en kısa sürede Meclis’e gelmesini beklediklerinin altını çizen Durmuş, “Zaten döner sermaye mağduru olan sağlık çalışanları bir de enflasyon altında eziliyor. O yüzden tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak, adil ve hakkaniyetli bir düzenleme istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Gündemde olan sağlık çalışanlarının ücretlerine yönelik yapılacak düzenlemenin de en kısa sürede Meclis’e gelmesini beklediklerinin altını çizen Durmuş, “Zaten döner sermaye mağduru olan sağlık çalışanları bir de enflasyon altında eziliyor. O yüzden tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak, adil ve hakkaniyetli bir düzenleme istiyoruz” dedi. 
Yapılan kahvaltı programı sonrasında  sağlık çalışanları çocuklarına yönelik  çeşitli  yarışmalar ve etkinlikler düzenlendi dereceye girenlere  Sağlık Sen genel başkanı  Semih Durmuş,  Gaziantep üniversitesi  Rektörü  Prof.Dr. Arif  Özaydın ve İl Sağlık Müdürü  Dr. Umut Mutlu Tiryaki tarafından çeşitli ödüller verildi. 

AdminAdmin