KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 31-08-2022 14:29   Güncelleme : 31-08-2022 14:31

Şahin'in GastroAntep heyecanı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, festival ile Gaziantep'te yetişen gıda ürünlerinin, mutfak kültürünün ve yemeklerinin bilinirliğini arttırarak, Gaziantep mutfağından çıkan tatların dünyanın en önemli restoranlarının menüsünde ve gurme marketlerinin raflarında yer almasını amaçladıklarını söyledi.

Şahin'in GastroAntep heyecanı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 15-18 Eylül tarihleri arasında, bu yıl 4’üncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Mutfak Sanatları Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 4. GastroAntep Festivali’nin teması, etkinlikler, yarışmalar ve konular hakkında bilgiler verdi.

Şahin, GastroAntep’in bu yıl Gazi şehrin gıda ürünlerinin, mutfak kültürünün ve yemeklerinin bilinirliğini arttırarak, Gaziantep mutfağından çıkan tatların dünyanın en önemli restoranlarının menüsünde ve gurme marketlerinin raflarında yer almasını amaçlandığı dile getirerek, uluslararası anlamda gastronomi turizminde dünyaya Gaziantep’i işaret ederken, profesyoneller ve gastronomiye ilgi duyanları Gaziantep'te bir araya getirerek, şehir ekonomisine de katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir tarım projeleri, Gaziantep’in gastronomi faaliyetleri, festival içeriği ve coğrafi işaretler alanında yürütülen çalışmaları da anlatan Şahin, gastronominin ekonomi, tarih ve coğrafya olduğunu belirterek, gastronominin temelinin ise topraktan başladığını söyledi.

Başkan Şahin, “GastroAntep’te filmler gösterilecek, atölye, workshoplar yapılacak, biyoçeşitlilik, çocuklarla ilgili atölyeler, sanatçılar olacak. Alanla ilgili olarak ta gelecek yıl 50 bin metrekare genişleyecek. Şu anda ki festival alanı planlaması, konserler, daha büyük bir coğrafi işaret çadırı, sokak lezzetleri olacak. 2 önemli bitirdiğimiz iş var. Peynir Atölyesi yapıyoruz. Tanıtım, paketleme ve deneyimleme sorunumuz var. Alleben Göleti’nin orada baharat kütüphanesi ve ata tohumu bankası yapıyoruz. Gelecek yıl da pekmez ve sabun hanımız bitiyoruz. Bunları başardığımızda hanları, hamamlarıyla lezzetin şifaya dönüştüğü yeni bir döneme geçeceğiz” diye konuştu.

GastoAntep; dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, yaşam koçları, diyetisyenler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya getirecek. Bu yıl 12 ülkeden 21 “Michelin Yıldızlı” şef festivalde ağırlanacak. Şeflere Gaziantep mutfağını keşfetme fırsatı verecek GastroAntep, düzenlenen workshoplarla bir kez daha dünya mutfağıyla Gazi şehrin mutfağını buluşturacak. Programlar kapsamında UNESCO ve “Kardeş Şehirler Mutfağı” atölyeleri gerçekleştirilecek. 25 ülkeden, 78 yabancı katılımcının yer aldığı atölyelerde şefler, kendi kültürel mutfaklarını tanıtarak pişirme demoları yapacak.

Basın toplantısına Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan, il protokolü ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

AdminAdmin