EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-09-2022 17:51

Sanayici yüzünü güneşe çevirdi

Gaziantep OSB Başkanı Cengiz Şimşek, enerji maliyetlerindeki artışa dikkat çekerken, güneş enerjisi santrali kurmak isteyen sanayicilere öncelik verilmesini istedi.

Sanayici yüzünü güneşe çevirdi

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, enerji maliyetlerindeki artışa dikkat çekerken, güneş enerjisi santrali kurmak isteyen sanayicilere öncelik verilmesini istedi.

Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen  ürkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nin dördüncü durağı olan Gaziantep toplantısında,  Sabah Gazetesi Yazarı Feride Cem’in moderatörlüğünde gerçekleşen "Türkiye'nin Potansiyeli ve İhracatın Finansmanı" başlıklı panele  konuşan OSB Başkanı Şimşek, enerji maliyetlerinin rekabet gücünü zayıflattığını söyledi.

Gaziantep OSB’deki sanayi tesislerinin enerjiye yıllık 2 milyar dolar ödediğini ifade eden OSB Başkanı Cengiz Şimşek, “Sanayi tesislerimizin büyük çoğunluğunu emek ve enerji yoğun sektörlerde faaliyet gösteriyor. Türkiye’de sanayi bazında tüketilen toplan enerjinin yüzde 5’i Gaziantep OSB’de tüketiliyor. Yıllık enerjiye ödediğimiz rakam 2 milyar dolar. Bu sürdürülebilir bir rakam değil. Bu rakamı nasıl aşağıya çekeriz, sanayicimizin rekabet gücünü nasıl yükseltiriz bunun çalışmalarını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Enerji fiyatlarına yapılan zamların rekabet gücünü azaltır duruma geldiğini söyleyen Şimşek, “Biz de buna karşın ilk etapta sanayicilerimizin çatılarına güneş enerjisi santrali kurmalarını teşvik ettik. Bürokrasiyi iyice azalttık. Güneş enerjisine en hızlı izin veren rekabetçi bir OSB’yiz. Şu anda bölgemizde bulunan sanayicilerimiz faydalandığı güneş enerjisi santrallerinin toplam gücü 180 megawatt oldu. Sanayicinin enerji yükünü azaltmak için mutlaka farklı alternatifler bulunmalı. Güneş enerjisi santrallerinin kurulumunda üretim maliyetlerini düşürmek isteyen sanayicilere öncelik verilmeli. Öncelik ticari amaçla santral kuranlar değil üretim amacıyla kuranlar olmalı” diye konuştu.

 Enerjinin yanında suyun da önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Şimşek, Fırat’ın suyunun Gaziantep OSB’ye getirilmesi projesinin hayata geçirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

OSB’deki altyapı ve üstyapı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Şimşek, “OSB’nin otobana bağlantı yollarını kısaltıyoruz. Bölgemizdeki MYO ve meslek lisesinde 3 bin kadar öğrencimiz sanayi ile iç içe eğitim alıyor. Bunun yanında çevreye duyarlı, çevreye zarar vermeyen bir OSB olmaya büyük özen gösteriyoruz. Çünkü artık ihracat yaptığınız ülkeler, sizin nasıl bir yerde üretim yaptığınızı, sanayi tesislerinizin çevreye zarar verip vermediğini de sorguluyor”  dedi.

 

 

AdminAdmin