SİYASET
Giriş Tarihi : 30-03-2022 16:09

Uçar'dan rant iddiası

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Karşıyaka-İpekyolu Kentsel Dönüşüm Projesine tepki gösterdi. Uçar, projenin rant amaçlı olduğunu söyledi.

Uçar'dan rant iddiası

CHP Gaziantep Haberleri">Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Şehitkamil Haberleri">Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Karşıyaka-İpekyolu Kentsel Dönüşüm Projesine tepki gösterdi. Uçar, projenin rant amaçlı olduğunu söyledi.

Projenin çarpık kentleşmeyi ve yoksulluğu başka bölgelere taşımaktan ileri gidemeyeceğini iddia eden CHP İl Başkanı Uçar, kentsel dönüşüm kötü yönetildiği için zarar eden ve milyonlarca lira borcu olan belediyelerin borcunu kapatma aracı olmadığını söyledi. Projenin yoksul vatandaşlardan yok pahasına alınan evlerin bir rant aracına dönüştürdüğünü iddia eden Uçar, “AKP’li belediyelerin yapmış olduğu tüm “kentsel dönüşüm” projeleri gibi İpekyolu-Karşıyaka sözde kentsel dönüşüm projesi de tıpkı İstanbul Fikirtepe’de olduğu gibi bir mülki dönüşüm ve rant projesidir” dedi.

Uçar, “Kimi yurttaşlarımızın hayatlarını vererek inşa etmiş oldukları, kimi yurttaşımızın anne ve babasından hatıra olan , pek çoğunun doğup büyüdüğü hayatla tanıştığı yer olan Karşıyaka hak sahiplerinden yok pahasına denilebilecek bedellerle alındı. Şimdi bu proje ile son derece pahalı konutlar inşa edilerek, fahiş fiyatlara satılacak. Şehitkamil Belediyesi buradan elde edeceği gelirle borçlarını kapatmayı planlıyor.  Yıllardır kötü yönetilen belediyenin zararları dolaylı olarak vatandaşlarımıza yükletiliyor, belediye borçlarını vatandaşın anasının ak sütü gibi helal olan mallarından ödemek hangi vicdana sığar?” diye konuştu.

Şehitkamil Belediyesi’nin yaptığı proje bölgede yaşayan vatandaşların sorunlarını çözebilecek nitelikte bir proje olmadığını iddia eden Uçar, “Kentsel dönüşüm projeleri vatandaşın barınma ihtiyacını en ekonomik yolla gidermek için yapılır. Ancak burada tam aksine son derece pahalı konutlar üretileceğinin planlandığını görüyoruz. Bu proje ne konut fiyatlarının pahalılığına ne kiraların yüksekliğine ne de sosyal donatı alanlarının olmayışına çözüm üretmiyor.  Çarpık kentleşme ve barınma krizinin sebebi olan yoksulluk iken Karşıyakalı yurttaşlarımızın dişinden tırnağından artırarak edindiği mülklerine yok pahasına el konulması vatandaşlarımızın başka yerde kiracı olmasına veya başka bir bölgede gecekondulaşmaya yol açacak” dedi.

 

 

AdminAdmin