Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, son 10 ayda belediyeye giren  67 işçiyi işten attı. işçiler, tazminat hakları olmadığı için ilk olarak kendilerinden başlandığını, işter çıkarmayan devam edeceğini söyledi. 

Belediyesi binası önünde çadır kurarak eylem yapan işçiler haklarını isterken, Hizmet iş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir, çoğunluğu belediyenin Şekabel A.Ş şirketinde çalışan ve kendi üyeleri olan 2400 işçiden 2200’ünün zorla istifa ettirildiğini söyledi. özdemir, “Bunlar belediyenin göze görünür hizmetlerini yapan ve evlerine ekmek götürmek zorunda olan insanlar. Üyelerimiz işten çıkarma tehdidiyle istifa etmek zorunda kaldı. Şu an belediyede 200 üyemiz kaldı” dedi.

Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın, kütüphane ve etüt merkezlerinde çalışan 40 öğretmenin de özellikle çöp toplama işine verdiğini kaydeden Özdemir, “Bunlar üniversite mezunu olan eğitimci insanlar. Aralarında yüksek lisans hatta doktora yapan var. Eğer yer değişikliği düşünüyorsa en fazla eş değer görevlere verilmesi gerekirdi ama başkan özellikle çöp toplama verilmelerini istemiş” diye konuştu.

Umut Yılmaz’ın son olarak da 10-11 ay önce işe giren ve çıkarıldıklarında tazminat hakkı olmayan 67 işçinin görevlerine son verdiğini belirten özdemir, “İşten çıkarmaya bu arkadaşlarımızla başladı. Buna karşın eyleme başladık. Belediye hizmet binasının önünde sesimizi duyurmaya çalışacağız” dedi.