Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın'ın üniversitenin güneş enerjisi projelerine yönelik açıklaması halef-selef rektörler arasındaki tartışmayı alevlendirdi. Açıklamaya tepki gösteren önceki rektör Prof. Dr. Ali Gür, projenin kendi döneminde hazırlandığını, bakanlıkta imza aşamasındayken rektörlükte değişim olduğunu belirterek, yerine getirilen Özaydın'ın uzun süre projeyi beklettikten sonra ekipteki hocaları dışlayarak 2 katı maliyetle işi yaptırdığını söyledi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, geçen günlerde sosyal medya hesabından  bir açıklama yaparak, "Kurban Bayramı'nın 1. günü olan 16 Haziran 2024 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Güneş Enerji Santralinde  üretim rekoru kırıldı. Gaziantep Üniversitemizin Güneş Enerji Santrali  bu tarihte  139,878 MWh enerji üretimi ile günlük üretim rekoru kırarak Türkiye'nin genel üretim rekoruna katkıda bulunmuştur" demişti.

Bu açıklamaya tepki gösteren önceki rektör Prof. Dr. Ali Gür ise, "Güneş enerjisi projesi dönemimizde enerji alanında çalışan üniversitemiz hocaları ile birlikte hazırlandı. Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylandı ve dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bey’in son onayını  beklerken rektörlük değişimi oldu. Ancak bizden sonra bu proje uzun bir süre beklemeye alındı. Daha sonra üniversitedeki enerji ile ilgili hocalar dışlanarak ihale yöntemi değiştirilip Teknopark üzerinden kurulan bir firma aracılığıyla neredeyse maliyetinin 2 katına yaptırılarak büyük bir kamu zararı oluşturuldu. Yapılan dönemdeki maliyetler ve kullanılan malzemeler ile ödenen bedel karşılaştırıldığında bu durum açıkça görülecektir. Şimdiye kadar yapan firmaya ne kadar ödendiğinin kamuoyuna açıklanmamasının nedeni de bu kamu zararının bilinmemesi içindir.  Diğer projelerin de zamanımızda hazırlandığı doğrudur. Kamuoyunun bilgisine" dedi.

Bu arada Rektör Özaydın'ın iddialara nasıl bir cevap vereveği veya öncekilerde olduğu gibi sessiz mi kalacağı merak ediliyor.