YAŞAM
Giriş Tarihi : 24-01-2022 14:30   Güncelleme : 18-08-2022 14:30

Çatılara dikkat

Gaziantep'te 18 Ocak'tan bu yana etkili olan kar nedeniyle çok sayıda ev, ahır ve işyerinin çatısı çöktü.

Çatılara dikkat

Gaziantep Haberleri">Gaziantep’te yoğun kar yağışı ve zaman zaman oluşan tipi nedeniyle 120 adet çatı, ahır ve iş yeri ile kapalı otoparkta çökme olayı meydana geldi.

Gaziantep AFAD verilerine göre 18 Ocak tarihi akşam saatlerinden itibaren meydana gelen çökme olaylarında 158 adet küçükbaş ve 96 büyükbaş hayvan telef oldu. Çatı, ahır ve iş yerlerinde maddi hasarlar meydana geldi. AFAD, Kaymakamlıklar, ilgili belediyeler ve ilgili kurumlar tarafından hasar tespit çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Vatandaşları uyaran Gaziantep Valisi Davut Gül, yoğun kar yağışı nedeni ile çatıların üzerinde bulunan kar ve buz birikintilerinin hem binalar hem de iş yerleri için güvenlik açısından tehlike oluşturduğunu ve maddi hasarlara da yol açtığını vurgulayarak vatandaşların çatılarında bulunan kar ve buz kütlelerini temizlemesi noktasında daha fazla hassasiyet göstermesini istedi.

Önümüzdeki bir hafta boyunca meteoroloji verilerine göre kar yağışı beklediklerini hatırlatan Vali Gül, yağan yeni karla birlikte vatandaşların muhtemel çökme olaylarında yaralanma ve maddi hasar yaşamasının önüne geçmek istediklerini söyledi. 

Çatı çökmelerine karşı, inşaatlarda kullanılan demir iskelelerin önlem olarak kuvvetlendirici fayda sağladığını dile getiren uzmanlar, özellikle zayıf çatılara ilave dikmeler monte edilmesi,  karın tuzlu su içeren solüsyonla eritilerek aşağı indirilmesi tedbirlerinin vatandaşların da uygulayabileceği etkili yöntemler olduğunu dile getiriyor.

AdminAdmin