YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-04-2021 14:27   Güncelleme : 18-08-2022 14:49

Defterler silindi

Gaziantep'te 29 bin 500 kişinin 5.2 milyon tutarındaki bakkal ve fırın borçları silindi

Defterler silindi

Gaziantep Haberleri">Gaziantep Valisi Davut Gül, hayırseverlerin destekleri ile başlatılan “Zimem Defteri” projesiyle 29 bin 500 ailenin 5.2 milyon liralık bakkal borcunun kapatıldığını söyledi.

Gaziantep Valiliği Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından uygulamaya geçirilen, kökleri Osmanlı dönemine uzanan Zimem Defteri ile 520 işletmedeki 5 milyon 200 bin TL’lik veresiye defterleri satın alınarak 29 bin 500 ailenin borcu ödendi.
Geçen sene olduğu gibi bu sene de proje kapsamındaki rakamları basın mensupları ile paylaşan Vali Gül, dün sabah saat 09.00 itibari ile uygulamaya başladıklarını belirterek bazı hayırseverlerin de kendilerine eşlik ettiğini ve sürecin şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.
Şahinbey Haberleri">Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde projenin uygulandığını dile getiren Gül, “Dün sabah 09.00 itibari ile uygulamaya başladık ve ekiplerimiz gün içerisinde eş zamanlı olarak bakkal ve fırınlara giderek borç defterlerini satın aldı. Şahinbey ve Şehitkâmil Kaymakamımız kendi ilçelerinde bunu koordine ettiler. Milli Eğitim, Diyanet, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile diğer kamu kurum ve kuruluşları personelleri bu projeye destek oldular. Bazen hayırseverlerimizin kendileri bazen de profesyonel yöneticileri ekibimize eşlik ederek defterlerin alım sürecine şahitlik ettiler. Özellikle Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerinde çalışmamızın sebebi ise nüfusun yaklaşık yüzde 85’inin bu iki ilçemizde yaşıyor olması. Buralarda da dezavantajlı mahalleleri seçtik. Bu mahallelerin içerisindeki bakkalları da büyüklük ve küçüklüğüne göre belirledik. Yani biz bütün bakkalların bütün defterlerini satın almadık. Satın aldığımız defterler burada. Eğer bakkalın camında bizim afişimiz varsa oradaki borcu ödemişizdir. Afiş yoksa ödememişizdir. İleriki süreçte hayırseverlerin teveccühü ile yine ihtiyaç olursa ayrıca devam edilebilir ama şimdilik rakamlar böyle. Hangi bakkallardan kaç tane defter alındığını hayırseverlerimize teslim edeceğiz. Dolayısıyla da süreç şeffaf bir şekilde hem verenin hem alanın gördüğü bir sistemde olmuş olacak.  Bayrama kadar da afişlerimiz asılı kalacak” dedi.
520 işletmeden toplamda 735 defter satın alındığını ifade eden Gül, “400 bakkal, 120 tane de pide fırını olmak üzere toplamda 520 işletmedeki borç defterleri satın alındı. Defterlerin toplam sayısı 735 tane. Bir işletmede birden fazla da defter olduğu için satın alınan defter sayısı fazla. Proje kapsamında yaklaşık olarak 29 bin 500 ailenin borcu, 5 milyon 200 bin TL’lik bir bütçeyle kapanmış oldu” diye konuştu.
Projeye destek veren hayırseverlere de teşekkür eden Vali Gül, “Erdemoğlu Grup, Köksan, Jülide Konukoğlu ve Gülsan, bütçenin yaklaşık olarak yüzde 80’ini karşıladı, ayrıca Ata Prefabrik, Altunkaya, Selçuk İplik, MÜSİAD Gaziantep Şubesi, Yüksel Altun İnşaat ve Abdulkadir Çopur da destek oldular. Bu geleneği yaşattıkları, ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin dertleri ile dertlendikleri için hayırseverlerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

AdminAdmin