Gaziantep’te 1 milyon 393 bin 956 kişinin oy kullanacağı yerel seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi için 8 bin 288 güvenlik personeli görev yapacak. Seçimde toplam 22 bin kamu mensubu görev alacak.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber,  Valilikte düzenlenen seçim güvenliği toplantısının ardından il genelinde alınan önlemleri anlattı. İl genelinde 1 milyon 393 bin 956 seçmenin 824 okul binasındaki toplam 4 bin 418 sandıkta oy kullanacağını açıklayan Vali Çeber,  sağlık problemleri nedeniyle sabit sandıklara gidemeyen vatandaşlar için il genelinde 7 seyyar sandığın da hizmet vereceğini belirtti.

Seçimlerin güvenli bir ortamda yapılabilmesi için 8 bin 288 personelin görevi başında olacağını açıklayan Vali Çeber, “Üç bölümden oluşan bir güvenlik tedbiri çalışması yaptık. Oy pusulalarının sandıklara güvenli bir şekilde ulaştırılması için kurye tedbirleri,  okullarda alınan güvenlik tedbirleri ve oyların toplama merkezlerine güvenli bir şekilde ulaştırılması için alınan tedbirler. Bu süreçte bin 690 güvenlik personelimiz hazır kuvvet olarak, hiç istemeyiz ama acil durumlarda müdahalede bulunmak üzere, görevlerinin başında olacaklar” diye konuştu.

Seçim sürecinin başlamasından bugüne kadar seçimle ilgili sadece 4 olayın emniyet birimlerine ulaştığını belirten Vali Çeber, “Bu olaylarla ilgili yapılan tahkikatlarda toplamda 4 şüpheli yakalanmıştır. Bir olay ile ilgili de tahkikatlarımız devam etmektedir. Bugüne kadar ilimiz genelinde toplam 178 bin 854 kişinin katılımıyla 337 kapalı ve açık alanda etkinlik yapılmış ve bu etkinliklerde 18 bin 473 personel görevlendirilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.  24’ü il merkezinde olmak üzere toplam 63 seçim irtibat bürosu için de 24 saat esasına göre 192 personel görevlendirilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmaktadır” dedi.

Seçimlerle ilgili merak edilen bazı verileri de paylaşan Vali Kemal Çeber, “Gaziantep’te ilk kez oy kullanacak vatandaş sayımız 36 bin 507’dir. İlimizde en çok seçmen 609 bin 600 kişi ile Şahinbey, en az seçmen ise 7.334 kişi ile Karkamış ilçelerimizdir. İlimizde seçim günü güvenlik personelimiz ve sandıklarda görevli personelimiz de dahil olmak üzere toplamda 22 bin civarında kamu personelimiz görev alacaktır. Toplam 484 kurye aracı ile bin 134 kurye personeli görevlendirildi ve bunların güvenliğini sağlayan ekipler de özel olarak hazırlandı” diye konuştu.

Okullarda bulunan sabit sandıklara gidemeyecek kadar hasta veya engeli olan vatandaşların Sağlık Müdürlüğüne isimlerini yazdırdıklarında mobil sandıkların vasıtasıyla ilgili personeller tarafından oy kullanmalarının sağlanacağını belirten Çeber, “Bizler 2024 yerel seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılması için bu süreçte olduğu gibi seçim gününde de görevimizin başında olacağız. Tüm siyasi partilerimizden ve vatandaşlarımızdan istirhamımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mümkün olduğunca hoşgörülü ve sağduyulu bir seçim ikliminin oluşmasına katkıda bulunmalarıdır. Bu anlamda şu ana kadar süreci olgunlukla ve genel olarak Gaziantep’e yakışır şekilde yürüten tüm siyasi bileşenlere teşekkür ediyor, şehrimizde ve ülkemizde sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir seçim dönemi gerçekleşmesini diliyorum” dedi.