GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 11:23   Güncelleme : 22-08-2022 11:25

Gaziantep'teki kazanın nedeni: Uçarak gelmiş

Gaziantep'te 15 kişinin can verdiği kazaya neden olan otobüsün çok hızlı olduğu ortaya çıktı. Kazayı uzaktan gören otobüs sürücü durmak için uzun süre fren yapmış. 307 metre fren izi tespit edilen otobanda otobüsün olay yerine 100 metre uzaktan kaymaya başladığı belirlendi.

Gaziantep'teki kazanın nedeni: Uçarak gelmiş

SABAH Gazetesinden Mehmet Boncuk, 15 kişinin ölümüne neden olan "katil otobüs" ile ilgili detaylara ulaştı. İstanbul'dan yola çıkan otobüs olay yerine yaklaşık yarım saat mesafede mola verdi. Burada direksiyona kazaya neden olan şoför Abdulkadir Memiş geçti.

Memiş, bir aracın şarampole yuvarlandığı kaza yerine yaklaşırken, 3 şeritli otoyolun sağ şeridinde seyrediyordu. Kaza olduğunu görünce frene bastı. Durduramadığı otobüs, yalpaladıktan sonra devrildi.

Kayarak diğer kazaya yardım edenleri ezdi. Jandarma olay yerinde 307 metre fren izi tespit etti. Takometrenin ise 130 kilometre hızda takılı kaldığı öğrenildi.

TAG otobanında şehirlerarası taşımacılık yapan otobüslerin hız sınırlaması ise 110 kilometreydi. Savcılık ve jandarmanın ilk tespitlerine göre kaza aşırı hız sebebiyle meydana geldi.

Sürücü Abdulkadir Memiş, ifadesinde kazayı görünce bir anda direksiyon hakimiyetini kaybettiğini, araç yalpalamaya başlayınca da yaptığı manevraya rağmen kurtaramadığını söylediği öğrenildi.

Şoför, bu ifadesi de olayın aşırı hız sebebiyle gerçekleştiğini doğrulamış oldu. Ayrıca yola yağ aktığı, otobüsün bu yağ sebebiyle kaydığı bilgisinin de doğru olmadığı belirtildi.

AdminAdmin