EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-07-2022 11:21   Güncelleme : 17-08-2022 21:06

Hasat başladı

Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere yüzde 60 hibe ile dağıtılan fidelerle yetiştirilen sebzelerin hasadı başladı.

Hasat başladı

Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere yüzde 60 hibe ile dağıtılan fidelerle yetiştirilen sebzelerin hasadı başladı.

 Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere yüzde 60 hibe desteğiyle dağıtılan patlıcan, domates ve biber fideleri, ilk mahsullerini vermeye başladı. Her ilçenin iklimine uygun şekilde dağıtılan yaklaşık 2 milyon sebze fidesiyle bölgede yetişen ürünlerin kalitesini ve rekoltesinin artırılması hedefleniyor.

Oğuzeli ilçesinin Çatalsu Mahallesi’nde çiftçilik yapan Tahsin Bilgiç, Büyükşehir Belediyesi’nin hibe desteğiyle verilen sebze fidelerinin ürün vermeye başladığını, verimden memnun olduğunu söyledi. Fidelerin rekolteyi gözle görülür şekilde artıracağını ifade eden Bilgiç, “2020 yılında hasattan 600 ila 700 ton arası ürün elde etmiştik. Bu yıl ise ürün hasadımızın yaklaşık 1000 tonu bulmasını bekliyoruz. Bu sene geçen yıla göre yağış biraz fazla yağdı. Toprak şu an daha çok su aldığı için verime de etki yapacaktır” dedi.

Oğuzeli Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Mehmet Ağdoğan da, “Belediye Başkanı Fatma Şahin’in fide ve tohum desteğinden çiftçilerimiz çok memnun. Oğuzeli Çatalsu kırsalında çiftçilerimize domates, biber ve patlıcan desteği oldu. Her ilçeye özgü ürünlerin dağıtımı da büyük ölçüde rekolteyi artıracaktır” diye konuştu.

 

AdminAdmin