EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-11-2022 12:21

Öğretmen programında duygulu anlar

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen  “Nurettin Topçu: Ruhun Sanatkârı Olarak Öğretmen” temalı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Öğretmen programında duygulu anlar

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde düzenlenen  “Nurettin Topçu: Ruhun Sanatkârı Olarak Öğretmen” temalı programda duygu dolu anlar yaşandı.

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Sezgin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Anıl Alkan, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı Dr. Songül Kalyoncu ile Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ile eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğretim üyeleri katıldı.

Programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Sezgin, öncelikle fikir insanı Nurettin Topçu’yu anlamak için yapılması gerekenlere dikkat çekerek, Nurettin Topçu’nun doktora çalışmasının Sorbonne Üniversitesi’nde yılın en başarılı doktora tezi seçildiğinden ve üniversitenin geleneklerine göre birinci olan öğrencilerin mutlaka ödüllendirildiğini anlattı.

Sezgin, maddi birçok talebinin karşılanması rahatlıkla mümkün iken Nurettin Topçu’nun, Sorbonne Üniversitesi’nde ay yıldızlı Türk bayrağının bir hafta dalgalanmasını istediğini belirterek; “Öğretmen kelimesinin manasını iyi düşünmek gerekir. Merhamet dolu, şefkat dolu, rahmet dolu, yanılmayan akla sahip olan insan anlamına gelmektedir. Yani öğrencisini çocuklarından çok daha önce gören, öğrencisini kendisinden önce düşünen demektir. Önceki gün şehit olan Ayşenur Alkan öğretmenimiz gibi. Öğrencilerini aşağı sığınağa indirmiş, dışarıda kalan başka öğrencisi var mı diye yukarıya çıktığında şehit olmuş” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Burada Hasan Kalyoncu’yu rahmet ve minnetle anıyorum. Dün 14.‘üncü ölüm yıldönümüydü. Topluma hizmet etmek, toplumun ilmini ve irfanını artırmak iddiası vardı ve doğru bir modelle başladı. Vefat ettikten sonra, öğretmen yetiştiren bu üniversitede isminin yaşatılıyor olması çok anlamlı” ifadelerini kullandı. Şahin, Karkamış ilçesine yapılan roket saldırısında şehit olan 5 yaşındaki Hasan Karataş ve Öğretmen Ayşenur Alkan’a Allah’tan rahmet dilerken, salonda duygu yüklü anlar yaşandı.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli de, Türkiye’nin geleceğinin mimarları olacak öğrencileri yetiştirecek  nitelikli öğretmenleri yetiştirmenin önemini vurgulayarak, nitelikli öğretmen yetiştirme gayretleri ve programın düzenlenmesindeki emekleri için Eğitim Fakültesi’ne teşekkür etti.

‘Ruhun Sanatkârı Olarak Öğretmen’ teması ile düzenlenen programda; HKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. Panele; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Kızıltaş, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdal Kılınç ile HKÜ mezunu Sınıf Öğretmeni Oğuzhan Özdemir panelist olarak katıldı. Panelistler öğretmenlik ve meslek yaşamları ile ilgili hatıra ve tecrübelerini paylaşırken, öğrenciler panelistlerin sunumlarını büyük bir beğeni ile takip etti.

AdminAdmin